Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az európai civilizáció története
Tárgy kódja: BMNNT06100M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Zsinka László
Tárgyleírás:

A kurzus során a hallgatók betekintést nyernek az európai civilizáció történetének főbb fejezeteibe. Az előadások bemutatják az európai kulturális örökség alapvető összetevőit: az ókori görög-római kultúra, a keresztény vallás, valamint a nemzeti kultúrák sajátos vonásait. A hallgatók megismerkednek az európai civilizációtörténet legfontosabb korszakaival: a középkor, a reneszánsz, a reformáció, a barokk, a felvilágosodás, a „hosszú 19. század” és a „rövid 20. század” jellegzetességeivel. Az előadások foglalkoznak az európai társadalomfejlődés „nyugatias vonásainak” problémájával, valamint Európa 20. századi egységesülésével és válságtüneteivel.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Davies, Norman 1996: Europe: A History. Oxford: Oxford University Press.

Davies, Norman 2002: Európa története. Budapest: Osiris Kiadó.

Brown, Peter 1996: The Rise of Western Christendom. Oxford: Blackwell Publishers.

Brown Peter 2001: Az európai kereszténység kialakulása. Budapest: Atlantisz Könyvkiadó.

Le Goff, Jacques 2005:

The Birth of Europe. Oxford: Blackwell.

Le Goff, Jacques 2008: Európa születése a középkorban. Budapest: Atlantisz Könyvkiadó.

Zsinka László 2018: Európa felemelkedése. Budapest: Typotex.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

-    ismeri az európai civilizációt alakító legfontosabb tényezőket, valamint az európai kultúra alapelemeit és történelmi korszakait

b)    képességei