Tantárgy adatlapja
Az ismeretkör oktatásának célja elsajátíttatni a hallgatókkal az irodalom tudományelméleti alapfogalmait, másrészt ismertetni a fogalmak különböző időszakokban és a társtudományokban történő alkalmazási hagyományát és lehetőségét. A tantárgy kitér arra is, hogy a címben felsorolt segédfogalmak jelentésrétegei miként alakultak az elmúlt évtizedek során, milyen szerepet töltöttek be, illetve töltenek be jelenleg az irodalomtudományos vizsgálatokban, vagyis mennyire határozhatják meg az irodalmi folyamatok jelentés- és értéskörét.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Irodalmi kánon és kanonizáció, szerk. Rohonyi Zoltán, Osiris-Láthatatlan Kollégium, Bp., 2001. ISBN 963389099 3
Kánon és kanonizáció, szerk. Dobos István és Szegedy-Maszák Mihály, Csokonai Kiadó, Debrecen, 2003. ISBN 963260172 6
Thomas S. Kuhn: A tudományos forradalmak szerkezete, ford. Bíró Dániel, Gondolat, Bp., 1984. 2003. ISBN 963260172 6 (vagy későbbi kiadása)
Michel Foucault: A szavak és a dolgok, ford. Romhányi Török Gábor, Osiris, Bp., 2000. ISBN 963379514 1
A korszakok alakzatai, Helikon (tematikus szám), 2000. 3.
Mihály Szegedy-Maszák, Literary canons: national and international, Akadémiai, Budapest, 2001.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Megismeri a választott szakdolgozati témához szükséges legfontosabb forrásokat és irodalmat valamint a címleírási, jegyzetelési módszereket.
b) képességei
s="cs5CC07D4">A hallgató tudja alkalmazni a források és szakirodalom szakdolgozata szempontjából legfontosabb részeinek kiválasztását, idézetek megválasztását, szakirodalmi részek tömörítését, tudja alkalmazni a jegyzetelési, címleírási szabványt.