Tantárgy adatlapja
A félév során kitérünk a hagyományos iszlám-tudományok főbb jellemzőire (jogtudomány, teológia), az iszlámon belül tapasztalható főbb vallási irányzatokra, valamint a klasszikus iszlám civilizáció fontosabb tudományos eredményeire is (matematika, orvostudomány, történetírás stb.). A modern kort illetően pedig részletes kifejtést igényel az iszlám társadalom felfogása, államelmélete és az iszlamizmus gazdaság felfogása, a reiszlamizáció jelensége és hatása a globális folyamatokra.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Jany János: Iszlamizmus. Typotex, Budapest, 2016. ISBN 9789632799094
Rostoványi Zsolt: Az iszlám világ és a Nyugat. Corvina Kiadó Kft, Budapest, 2004. ISBN 963-13-5317-6
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes legalább egy Európán kívüli kultúra, eszmerendszer szempontjából a nemzetközi kapcsolatok jelenségeit értelmezni.
c) attitűdje
Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
A szakterületén szerzett ismereteit alkalmazza önművelésében, önismeretében.
Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.