Tantárgy adatlapja
A tárgy megközelítése a történetiségen alapul, bemutatva az iszlám előtti Arábia politikai és társadalmi viszonyait, az iszlám kialakulásának történetét, a kalifátus működésének legfontosabb jellemzőit, az Almoravidák, az Almohádok államát, a mamlukok hatalmát és az Oszmán birodalom sajátosságait. A modern kort érintve részletes kifejtést igényelnek a különböző modernizációs kísérletek és azok ellentmondásai (Törökország, Irán, Egyiptom), az iszlamizmus megjelenése, okai és következményei.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Green-Weiss: Az arabok története. ELTE Orientalisztikai Intézet, Budapest, 2008. ISBN 9789638378316
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes legalább egy Európán kívüli kultúra, eszmerendszer szempontjából a nemzetközi kapcsolatok jelenségeit értelmezni.
c) attitűdje
Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
A szakterületén szerzett ismereteit alkalmazza önművelésében, önismeretében.
Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.