Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az örmény anyagi kultúra / Emlékezetpolitika
Tárgy kódja: BMNTÖ04100A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Beaudoen Lee Andre
Tárgyleírás:

Ez a tantárgy egy előadássorozat része, mely minden tavaszi szemeszterben meghirdetésre kerül. A tanegység a BMNTÖ15100M Bevezetés a tárgyi kultúrába című kurzushoz tartozik, a nézőpont az örmények anyagi/tárgyi kultúrájának konkrét kérdéseire irányul. A kurzus során az örmény anyagi/tárgyi kultúrának olyan megnyilvánulásaira összpontosítunk, mint az örmény kézirat-kultúra, levéltári anyagok, örmény múzeumok gyűjteményei és muzeológia, Örményország építészete, Örményország régészeti története. Évenként a meghívott előadók profilja határozza meg, hogy konkrétan milyen témával kerül meghirdetésre ez a kurzus. Az alábbi kurzusleírás és bibliográfia emiatt csak egy-két példa, melynek címe:
a)
Emlékezetpolitika

A kurzuson a hallgatók az emlékművekkel, szobrokkal és a közterekkel kapcsolatos legújabb vitákról értesülhetnek. Szó esik tiltakozó mozgalmak vagy politikai változások eredményeként bekövetkezett műemlékrombolásokról, felhozva számtalan példát különböző földrajzi helyekről vagy különböző történelmi pillanatokról, de hasonló kontextusban. Megvizsgáljuk például az Egyesült Államokban a konföderációs emlékművekkel kapcsolatos közelmúltbeli vitákat, valamint a posztszovjet országokban a szovjet szobrok "szoborparkokba" való áthelyezését. A hallgatók egy-egy konkrét emlékművet választanak, amelynek történelmét, korábbi és akutális megítélését alaposabban megvizsgálják.
b) a
jereváni Matenadaran-gyűjtemény
Az Örmény Apostoli Egyház – különleges szokásaival, liturgikus tereivel, nagy egyházi központjaival és könyvkultúrájával – igencsak eltér a többi vallástól. A Középkortól kezdve fontos szerepet kapott, hogy megőrizze az örmény identitást. A modern örmény identitás is szorosan kötődik ennek a vallási-kulturális örökségnek a gyűjteményeihez (pl. a Matenadaran könyvtár kézirat-gyűjteményéhez) és a különleges középkori örmény templomok és szerezetesi központok megőrzéséhez. Ezeknek az épületeknek/műemlékeknek a dokumentációja és megőrzése a 19. században kezdődött el és az utolsó évtizedekben rendkívül fontos szerepet kapott az Örmény Köztársaság területén, a vitatott irányítás alatti területeken, és az iszlám ellenőrzés alatt álló területeken lévő kulturális örökség esetében. Ez a tanegység ezekkel a műemlékekkel foglalkozik, a védelmükkel/megőrzésükkel és a háttérben meghúzódó ideológiával.

Kötelező és ajánlott irodalom:

Kötelező irodalom:

    Serarpie Der Nessessian, Miniature Painting in the Armenian Kingdom of Cilicia from the Twelfth to the Fourteenth Century, (Washington D.C.: Dumbarton Oaks Studies, 1993).

    Murad Hasratian: Early Christian Architecture of Armenia. Moscow, 2010

    Ani. The Millennial Capital of Armenia. History Museum of Armenia, Yerevan, 2015.

    Christine Maranci, The Art of Armenian, Oxford: University Press, 2018.) ISBN: 978-0190269005

    Thomas F. Matthews – Roger S. Wieck (eds.): Treasures in Heaven. Armenian Illuminated Manuscripts. Pierpont Morgan Library, New York, 1994

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

- Eszmetörténet korszakainak az ismerete

- A könyv korsz

akainak, történetének az ismerete

- Kéziratok, nyomtatványok és kiadással kapcsolatos terminológia ismerete

b) képessége

- A szöveg végső létrejöttéig: (köztes) szereplők és folyamatok beazonosítása.

- A történeti elemzőkészség fejlesztése.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
történelem BMNB-ITÖ mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
szechenyi-img-alt