Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az örmény diaszpóra interdiszciplináris megközelítésből
Tárgy kódja: BBNTÖ04400A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kovács Bálint
Tárgyleírás:

A kurzus először azt mutatja be, hogy a bevett humán- és társadalomtudományi ismeretekkel bíró kulturális kategóriák és diszciplínák – pl. történelem, filológia, néprajz, művészettörténet, irodalom, politológia – mily módon részesítik előnyben a kulturális élet nemzeti módjait a diaszpórák megértésének rovására. Szükségesen interdiszciplináris módon feltérképezi napjaink örmény diaszpórájának különféle aspektusait. Ezért a kurzus a diaszpóra tanulmányokból fog meríteni, egy olyan interdiszciplináris területről, mely az 1990-es években alakult ki. A diskurzusokat kiegészítik a kritikai elméletből, irodalmi, film és vizuális művészeti tanulmányokból és a politológiából érkező kritikus közbevetések.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező:

Melkonian, Neery. "Undoing Denials: Mapping a Curatorial Terrain," armenity????????? , ed. by Adelina Cüberyan v. Fürstenberg, Skira, 2015, 99-108

Baronian, Marie-Aude. "Weaving Images: Textile, Displacement, and Reframing the Borders of Visual Culture," in An Armenian Mediterranean: Words and Worlds in Motion, eds. Kathryn Babayan and Michael Pifer, Pelgrave Macmillan, 2018. 207-219

Jallatyan, Karen., “Beyond Recognition: Afterlives of Catastrophe in Gariné Torossian’s Stone, Time, Touch” (an essay in progress for a forthcoming volume)

Ajánlott:

Tölölyan, Khachig. “The Nation-State and Its Others: In Lieu of a Preface”, Diaspora: A Journal of Transnational Studies, Volume 1, Number 1, Spring 1991, pp. 3-7 (Article)

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak

, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása

- A hallgató megismeri a modern társadalomtudományi és bölcsészeti diszciplínák ideológiai, kulturális, intézményi alapjait, valamint az elemzés különféle interdiszciplináris módjait.

- A hallgató megismeri az örmény diaszpórák kulturális termelésének mögöttes tartalmát és módjait.

képességei

- A hallgató kritikusan elemzi és megvitatja a társadalom- és bölcsészettudományok diszciplináris kereteihez vonatkozó problémákat, illetve azok ideológiai alapjait.

- A hallgató kritikusan olvassa és értelmezi a műalkotásokat (irodalom, film, stb.) és a kortárs örmény diaszpóra kritikai szövegeit.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK