Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Beaudoen Lee Andre
Tárgyleírás:

A kutatószeminárium az Oszmán Birodalom határrégióit vizsgálja és elemzi. Arra a kérdésre keressük a választ, hogy az egyes társadalmak és kultúrák hogyan alakultak át és hogyan reagáltak arra a folyamatra, hogy az Oszmán birodalom határrégióivá váltak. A kurzus célja a határmentalitás vizsgálata, vagyis hogy az egyes identitáselemek, mentalitás az oszmán hódítás után hogyan alakult át a helyi társadalmakban. A történeti és irodalmi forrásokra alapozva összehasonlítjuk a keresztény-muszlim kapcsolatokat, az apokaliptikus eszméket az Oszmán Birodalom határvidékein: Magyarországon, a Kaszpi-tenger partvidékén, a Kaukázusban és Perzsiában.

Kötelező és ajánlott irodalom:

Kötelező irodalom:

Donald Quataert, The Ottoman Empire, 1700 – 1922. Cambridge University Press. 2005.

>

Sándor Őze: Apocalypticism in Early Reformation Hungary (1526-1566). Leipzig, 2015

Daniel Goffman: The Ottoman Empire and Early Modern Europe. Part of New Approaches to European History. Ball State University, Indiana, 2002.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

- A XIX. századi politika és ideológiatörténeti ismeretek bővítése.

b) képességei

- Elemzési készség-fejlesztés.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK