Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az új Oroszország fejlődése 1991 után
Tárgy kódja: BBLSK32600
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 5
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kolontári Attila
Tárgyleírás:

 

A tantárgy céljának rövid ismertetése:

A kurzus első, alapvetően a belpolitikai eseményekre fókuszáló része a Szovjetunió utolsó évtizedére és a bomlás időszakára tett rövid történeti kitekintéssel indul, ezt követően megvizsgáljuk Oroszország működését a Jelcin-érában, különös tekintettel a létrejövő orosz demokrácia és kapitalizmus sajátosságaira. A két Putyin-ciklus főbb belpolitikai eseményeit nemcsak az előző időszakkal, de Dmitrij Medvegyev elnökségével, a „tandem” működésével is összevetjük. A következő nagyobb témakört az orosz kül- és biztonságpolitika áttekintése jelenti (beleértve az energiapolitika és a külpolitika viszonyát is), kiemelten is tanulmányozva az orosz-USA, orosz-EU és orosz-kínai viszonyt. Oroszország esetében külön is megvizsgáljuk a központ és a régiók szerepét, mind közigazgatási-adminisztratív, mind pedig biztonságpolitikai oldalról, hiszen az etnikai illetve vallási szeparatizmus és a regionális instabilitás veszélye Oroszország észak-kaukázusi területein akut problémaként jelentkezik. Ehhez a témakörhöz szervesen kapcsolódik az orosz biztonság- és védelempolitika áttekintése. A félévet két olyan órával zárjuk, melyeken Oroszországnak a közép- és kelet-európai országokhoz fűződő komplex viszonyát vizsgáljuk meg.

Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:

Oroszország geopolitikai helyzete Európában, Eurázsiában és a világban.

Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:

A témával összefüggő eseménytörténet és forrásszövegek megismerése és értelmezése.

A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kardos  József, Simándi  Irén (szerk.): Európai politikai rendszerek, Budapest, Osiris Kiadó, 2004. ISBN 963 389 226 0

Halász Iván, Az új oroszországi föderalizmus. Régiók és központ viszonya az 1993. december 12-i alkotmányban, JOGTUDOMÁNYI KÖZLÖNY, 1996. 12. sz.

Font  Márta, Oroszország története, Budapest, Maecenas kiadó, 1997. ISBN 963-8469-69

Babacsenko, Arkagyij, Jelenetek egy háborúból, Budapest, Európa könyvkiadó, 2008. ISBN 978 963 07 8627 0

A 2-4 legfontosabb ajánlott felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Konoczuk, Wojciech, The ’Yukos Affair’, its Motives and implications, Warsaw, OSW, 2006.

White, Stephen,  Sakwa, Richard, Hale , Henry E.,  Developments in Russian Politics 7., New York, Palgrave Macmillan, 2010. ISBN 978 0 230 22448 3

Brown Archie, Contemporary Russian politics. A reader, Oxford, Oxford University Press, 2001, ISBN 0 19 829999 0

Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:

A hallgató megismeri Oroszország 20. század végi és 21. századi nemzeti identitásának fejlődéstörténetét; tisztában van az orosz történelem és politika néhány jellemző kutatási kérdésével, elemzési és értelmezési módszerével; a jelenkori orosz társadalom történet- és politikatudományi problémáit Európán kívüli társadalmi, politikai és kulturális jelenségekkel is összefüggésbe tudja hozni. A hallgató képes helyesen értelmezni a jelenkori orosz nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottságát; képes átlátni a jelenkori orosz identitásképző nemzeti diskurzusok felépítését és működését; képes az orosz birodalmi tudat jelenkori megnyilvánulásait az Európán kívüli kultúra és eszmerendszer szempontjából helyesen értelmezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szlavisztika [orosz] BALB-XSO alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt