Tantárgy adatlapja
A kurzus a 17. század művészetét mutatja be Itáliában, Franciaországban, Angliában, Spanyolországban, Németalföldön és a német birodalomban. Ismerteti fő művészeti központokat, alkotókat, mecénásokat, stílustörekvéseket és a kiemelkedő alkotások ikonográfiai programjait. Foglalkozik az egyházi és világi reprezentáció formáival, a műfajok (historia, portré, csendélet, zsáner, tájkép) kialakulásával és jellemzőivel, az allegóriák, emblémák, alkalmi dekorációk sajátosságaival.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Jernyei-Kis János: Barokk művészet Európában. Egyetemi jegyzet. Piliscsaba, 2011.
Szentkirályi Zoltán: Barokk. (Az építészet története, 6.) Budapest, 2011.
Ajánlott irodalom:
Wittkower, Rudolf: Art and Architecture in Italy 1600 to 1750. (Pelican History of Art) New Haven – London: Yale University Press, 1999.
Vlieghe, Hans: Flemish Art and Architecture, 1585-1700. (Pelican History of Art) New Haven – London: Yale University Press, 1998.
Slive, Seymour: Dutch Painting, 1600-1800. (Pelican History of Art) New Haven – London: Yale University Press, 1995.
Blunt, Anthony: Art and Architecture in France 1500-1700. (Pelican History of Art) New Haven – London: Yale University Press, 1993.
Brown, Jonathan: Painting in Spain, 1500-1700. (Pelican History of Art) Yale University Press, New Haven – London, 1998.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri az egyetemes (európai) és a magyar művészet nagy stíluskorszakait (az antikvitástól a középkori és újkori művészeten át a modern és kortárs művészetig).
Ismer bölcseleti, művészeti alapszövegeket, alapműveket és alapproblémákat.
b) képességei
Képes arra, hogy kreatív módon írjon, és kritikai tevékenységet fejtsen ki a kultúra különböző területein. Ez az alkalmasság kiterjed a nyomtatott és elektronikus sajtóban és egyéb kiadványokban megjelenő műbírálatok írására, politikai és közéleti elemzések elvégzésére, ismeretterjesztő tudósítások, beszédek és prezentációk készítésére és értékelésére, a kultúra szervezésében való közreműködésre.
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.
Képes arra, hogy kreatív módon írjon, és kritikai tevékenységet fejtsen ki a kultúra különböző területein.
c) attitűdje
Kritikai és kreatív gondolkodás és problémaérzékenység jellemzi.
Képes figyelemmel meghallgatni mások álláspontját, és elfogulatlanul mérlegelni az előadott vélemények tartalmát.
d) autonómiája és felelőssége
Véleményét körültekintően alakítja ki, tájékozódik és felelősséget vállal saját álláspontjáért.
Véleményét argumentumokra alapozza.