Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja: a gazdaságpszichológia kialakulásának, főbb témaköreinek bemutatása - külön figyelmet szentelve a szemléletformáló klasszikusok – elsősorban Katona György - és a szakterület két Nobel díjas kutatójának (Herbert Simon, Daniel Kahneman) eredményeire. Elsősorban azok a témakörök kerülnek bemutatásra, amelyek a gazdasági jelenségek és folyamatok pszichológiai meghatározottságát igazolják.
A főbb témakörök:
A gazdaságpszichológia gyökerei Európában és az USA-ban: Hugo Münsterberg, Tarde, Katona munkássága. A gazdasági viselkedés racionalitása. A döntéshozatal pszichológiája. Közgazdasági és pszichológiai alapfeltevések a fogyasztásról (a Fogyasztói Bizalom Index) A fogyasztói magatartás kognitív és társas determinánsai. A fogyasztói etnocentrizmus. A pénz pszichológiája és a gazdasági szocializáció. Etika a gazdasági viselkedésben (egoizmus versus altruizmus – birtoklás, adakozás).
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Hunyady, Gy., Székely, M (szerk.).: Gazdaságpszichológia. Budapest Osiris Kiadó, 2003. 31-380.old. 716-835.old. ISBN 963 389 310 0
Faragó Klára: A döntéshozatal pszichológiája In: Zoltayné Paprika Zita: Döntéselmélet. Budapest, Alinea Kiadó,2002. 53-83.
Zoltayné Paprika Zita: A korlátozott racionalitás elmélete. In: Zoltayné Paprika Zita: Döntéselmélet. Budapest, Alinea Kiadó, 2002. 85-126.old. ISBN 9638630612
Ajánlott irodalom:
Garai L.: Emberi potenciál mint tőke – bevezetés a gazdaságpszichológiába. Aula Kiadó, Budapest, 1998.
Hofmeister-Tóth Á., Törőcsik M.: Fogyasztói magatartás. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1996.
S. Sutherland: Irracionalitás (Gondolkodásunk tévútjai) . Budapest, Noran Libro Kiadó, Budapest, 2010. (kijelölt fejezetek) ISBN 978-963-88576-5-1
Fodor L. (2013) Gazdaságpszichológia Noran Libro Kft. Budapest. ISBN 9786155274244
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részleteiben átlátja a pszichológia tudományos elméleti problémáit, rálátással rendelkezik a tudomány történeti fejlődésére, és képes átlátni folyamatszerű összefüggéseket.
Ismeri és érti a tudományos kutatás, szakmai önképzés és a hatékony kommunikáció módszereit.
b) képességei
Képes a kapott eredmények releváns értelmezésére.
Képes adatok önálló elemzésére és új összefüggések feltárására.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Felhasználja szakterületi tudását a jelenkori társadalmi változások megértésére.
d) autonómiája és felelőssége
Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.
Elkötelezetten fejleszti tudását, lépést tart szakterületének fejlődésével.