Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Bevezetés a kanadai kultúrába
Tárgy kódja: BBNAN22900
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Palla Mária
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy a hallgatók betekintést nyerjenek Kanada változatos földrajzába és történelmébe, megismerkedjenek e hatalmas és sokszínű ország őslakos és bevándorló népcsoportjaival és azok kultúrájával, miközben szembesülnek napjaink kanadai társadalmának fontos kérdéseivel, köztük a nemzeti identitás, a politikai hovatartozás és a multikulturalizmus problematikájával. A kurzus lehetőséget ad arra is, hogy a hallgatók a fizikai valóság vizsgálata mellett annak szépirodalmi, képzőművészeti és filmes ábrázolását is röviden tanulmányozhassák, és így fokozottan képessé váljanak a sajáttól eltérő értékek, szokások, népek, kultúrák, vallások megértésére és elfogadására is.
A szemináriumok során a hallgatók szemelvények olvasása és megvitatása során ismereteket gyűjtenek Kanada természeti és társadalmi sajátosságairól, a változatos régiókról, az északi térségnek az ország gazdaságát és identitását nagyban meghatározó voltáról, valamint a mozaikország etnikai összetételéről, annak történeti kialakulásáról. A három nagy őslakos csoport mellett a számos bevándorló életét, köztük a kanadai magyarokét is bemutató dokumentumfilmek hozzák testközelbe a mai Kanadát jellemző élethelyzeteket. A jelképek, hagyományok, ünnepek megismerése, a képzőművészeti irányzatok tárgyalása és néhány irodalmi mű olvasása további lehetőséget biztosít Kanadának, ennek a hivatalosan kétnyelvű országnak az elhelyezésére globalizált világunkban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)
Kötelező irodalom:
LANE, Richard J. The Routledge Concise History of Canadian Literature. Abingdon: Routledge, 2011. ISBN 9780415470452
PRYKE, Kenneth G. – Walter C. SODERLUND (szerk.), Profiles of Canada. Toronto: Canadian Scholars’ P, 2003. ISBN 9781551302263
WRIGHT, Donald. Canada: A Very Short Introduction. Oxford: Oxford UP, 2020. ISBN 9780198755241
Ajánlott irodalom:
GEORGIEVA, Maria – Diana YANKOVA (szerk.). Canadian Kaleidoscope: An Anthology of Civilization Texts. Sofia: St. Kliment Ohridski UP, 2006. ISBN 9789540724334
MOSS, Laura – Cynthia SUGARS, (szerk.), Canadian Literature in English: Texts and Contexts. Toronto: Pearson/Penguin, 2008. 2 vols. ISBN 9780321313621

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul
a) tudása
A szakot elvégző hallgató tájékozott az angol nyelvű kulturális jelenségek történetiségének általánosan elfogadott jellemzői, ad

atai körében.
Átlátja az angol szövegek és kulturális jelenségek befogadásának bevett eljárásait, az értelmezés szakmailag elfogadott kontextusait.
Tisztában van az anglisztika jellemző kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.
Ismeri a szak egyes területeinek (irodalom-, nyelv- és kultúratudomány) angol nyelvű szakkifejezéseit.
Ismeri, megkülönbözteti és alkalmazza az infokommunikációs eszközöket, hálózatokat és funkciókat a szakterületén folyó tanuláshoz, feladatainak hatékony és korszerű megoldásához.
b) képességei
Értelmezi az angol nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottságát, képes az angolt elhelyezni a világ nyelvei között. Képes azonosítani az angol nyelv főbb társadalmi és regionális változatait, és tisztában van az angol nyelv terjedését, terjesztését magyarázó legfontosabb elméletekkel.
Képes legalább egy, Európán kívüli angol nyelvű kultúra, eszmerendszer szempontjából az angol nyelvű kultúrák jelenségeit értelmezni.
Több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban ír és beszél angolul, világos, részletes szövegeket alkot sokféle témában, különösen az angolszász kulturális témakörökkel kapcsolatosan.
Műfajilag sokszínű angol nyelvű szövegeket és kulturális jelenségeket értelmez.
Kiválasztja és alkalmazza a szakmai problémának megfelelő angol nyelv- vagy irodalomtudományi, vagy kultúratudományi módszert.
Világos, részletes szövegeket alkot sokféle témában, különösen az angolszász kulturális témakörökkel kapcsolatosan.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Más kultúrákat elfogad, törekszik azok megismerésére és megértésére.
Igénye van az európai és Európán kívüli kultúrák megismerésére.
Tudatosan képviseli az angol nyelvterület nyelvi és kommunikációs normáit.
Az angol nyelv-, irodalom- és kultúratudomány gondolkodásmódját hitelesen közvetíti.
Mérlegeli a problémák sokoldalú módszertani megközelítésének lehetőségét.
Törekszik angol szaknyelvi tudásának fejleszté

sére.
Szakmai hivatástudata kialakítására és önképzésre törekszik.
Készen áll a támogató erőforrások folytonos keresésére, szakmai felelőssége és tudása folytonos fejlesztésére.
Feladatokhoz kapcsolódóan folyamatosan fejleszti szövegértési és szövegprodukciós készségét.
Érti és képviseli saját szakterülete, szaktudománya kritikai megközelítéseit.
Átlátja szakterülete legfontosabb problémáit, a nézőpontok közötti különbségeket. Nyitott a problémák kutatáson alapuló megoldása iránt.
A nemzeti, illetve az Európán túli vonatkozásokhoz kötve elfogadja és képviseli, szakterülete legfontosabb kérdéseihez kapcsolja a történeti és jelenkori európai értékeket.
Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.
d) autonómiája és felelőssége
Hatékonyan együttműködik az anglisztika területéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi kulturális közösségekkel.
Felelősséget vállal anyanyelvű és angol szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek, plágiummentes ismeretközvetítést alkalmaz.
Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel az anglisztika területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.
Nyitott az angol nyelvű kultúrák hátterének megismerésére. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-XAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
szechenyi-img-alt