Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat a genealógia alapjaival és kutatásmódszertani problémáival.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A kurzus a történelem egyik segédtudományaként – valójában inkább alaptudományaként – számon tartott genealógia nemzetközileg elfogadott fogalomrendszerével és alapvető irodalmával ismerteti meg a hallgatókat. A magyar genealógiai irodalom kritikai számbavételével együtt a legfontosabb segédkönyvek és ezek használhatósága is szóba kerül. A hagyományos családtörténet tudományát a szeminárium igyekszik kiszélesíteni, hogy a középkori magyar társadalomtörténet rokonsági kapcsolatokon alapuló problémái és a helytörténet módszertani problémái is beleférhessenek vizsgálódási körébe.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
-
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Neumann Tibor: A Korlátköviek. Egy előkelő család története és politikai szereplése a 15-16. században. Győr, 2007.
Nyulásziné Straub Éva: Útmutató a genealógiai és családtörténeti kutatáshoz a Magyar Országos Levéltárban. Levéltári Közlemények 66 (1995) 167-181.
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Genealógia 1. - A történelem segédtudományai 1. Szerk. Kollega Tarsoly István et al. Bp., 2012.
Genealógia 2. - A történelem segédtudományai 1. Szerk. Kollega Tarsoly István et al. Bp., 2013.
Genealógia 3. - A történelem segédtudományai 1. Szerk. Kollega Tarsoly István et al. Bp., 2015.
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A hallgatók megismerik a genealógia kutatásának speciális problémáit és az általánostól eltérő módszertanát. A hallgatók képessé válnak a családtörténeti források kezelésére, értelmezésére.