Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Bevezetés a kulturális antropológiába
Tárgy kódja: BBNSZ10900
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kisdi Barbara
Tárgyleírás:

A félév során a hallgatók megismerkednek a kulturális antropológia alapfogalmaival, kutatási területeivel, jelentős képviselőivel, az antropológiai kutatás módszereivel, illetve az antropológia sajátos kérdésfelvetéseivel és az azokra adott specifikus válaszokkal.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

BARLEY, Nigel (2006) Egy zöldfülű antropológus kalandjai. Feljegyzések a sárkunyhóból. Budapest, Typotex, 2006. ISBN 9789632790503

BOHANNAN, P.- GLAZER, M. (eds.) (1997) Mérföldkövek a kulturális antropológiában. (Morgan, Tylor, Mauss, Steward, White, Boas, Sapir, Whorf, Benedict, Linton, Malinowski, Radcliffe-Brown, Lévi-Strauss, Turner, Geertz) Budapest, Panem 1997. ISBN 9789635454631

HESZ Ágnes (2014). A vallás, az antropológia és az antropológusok. Ethnographia 125(2), 216-233.

KISDI Barbara: A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei. PPKE BTK - Akadémiai Kiadó, 2018. ISBN 9789634542575 https://mersz.hu/kiadvany/342/

NAGY Károly Zsolt (2019) A kulturális antropológiai terepmunka módszertana. Tabula 20 (1-2). pp. 1-33. http://real-j.mtak.hu/21169/1/tabula_2019_1-2.pdf

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a társadalomtudomány, a társadalom alrendszereivel, szerkezetével, rétegződésével, a társadalmi normákkal és értékekkel, a társadalmi cselekvéssel és interakciókkal, a társadalmi folyamatokkal kapcsolatos fogalomkészlet fontosabb elemeit.

Jártas a szociológia fontosabb történeti, elméleti és gyakorlati ismereteiben, a közgondolkodásnál mélyebben érti a társadalmi összefüggéseket.

Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.

Ismeri a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását célzó legfontosabb programokat.

Ismeri a társadalomtudományi kutatásra vonatkozó etikai követelményeket.

A hallgató ismeretei elmélyülnek a kulturális antropológia tudományának történetében, módszertanában, kérdésfelvetéseiben és kultúraspecifikus válaszaiban.

Ismeri és érti azokat az összefüggéseket, amelyek a társadalom szaktudományos értelmezéseihez az általános alapokat képezik.

A kultúrák sokféleségének és hasonlóságának elemzése során kitágul a hallgatók tárgyi tudása a világ népeiről és közösségeiről.

b) képességei

A mindennapi szakmai szóhasználatában precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.

Közreműködik az egyenlőtlenségek következményeinek csökkentését, a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását szolgáló komplex programok kidolgozásában és megvalósításában.

A hallgató képessé válik a sajátjától eltérő kulturális csoportok vizsgálatára.

c) attitűdje

Nyitott a társadalmi változásokra, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.

Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.

Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.

Elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, továbbá a demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett.

Munkáját kapcsolatteremtés és -fenntartás, konfliktusmegoldási készség, lokális és globális problémák iránti érzékenység és megoldási készség, empátia, kooperáció, segítő attitűd és fejlett kommunikációs készség jellemzi.

A hallgató képessé válik a sajátjától eltérő társadalmak jellemzőinek holisztikus és nem etnocentrikus szemlélésére.

A hallgató képessé válik a másik kultúra émikus megközelítésére.

d) autonómiája és felelőssége

Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.

Szakmai munkáját állampolgári tudatosság és aktivitás, szolidaritás, közéleti részvétel, az esélyegyenlőség támogatása, a társadalompolitikai kérdések iránti felelősség jellemzi.

A tanulók felelősséget éreznek a másságból fakadó kulturális problémák kezelésében.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

részismeret megszerzésére irányuló képzés BRNX-XRI Részismeret Nappali magyar 2 félév BTK
szociológia BANT-XSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt