Tantárgy adatlapja
A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a 15-18. századi diplomáciatörténet főbb történéseivel és aspektusaival, ami egyben felvázolja a modern kor felé haladó európai nemzetközi viszonyok alapvető sajátosságainak kialakulását. A kurzus során bemutatásra kerül a 16. századi spanyol (Habsburg), majd a 17. századi francia hegemónia felívelése, jellege és hanyatlása, illetve a 18. századi megosztott hegemónia (osztrák örökösödési háború, hétéves háború). A tantárgy foglalkozik a hatalmi egyensúly jelenségével, a napóleoni háborúk korával, a bécsi kongresszus által megvalósított rendezéssel, valamint a Szent Szövetség működésével.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Paul Kennedy: A nagyhatalmak tündöklése és bukása. Akadémiai Kiadó, Budapest. 1992. ISBN 9630560763
Majoros István - Ormos Mária: Európa a nemzetközi küzdőtéren. Osiris Kiadó, Budapest. 1998. ISBN 9633794447
Henry Kissinger: Diplomácia. Panem, Budapest. 2008. ISBN 9789635451999
Poór János (szerk.): A kora újkor története, Osiris Kiadó, Budapest. 2009. ISBN 9789632760131
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
Ismeri a nemzetközi kapcsolattartás formáit, eszközeit és technikáit.<
/span>
Ismeri a kora újkori diplomáciát alakító legfontosabb történelmi, gazdasági és politikai tényezőket.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.
Képes megérteni és elemezni azokat a történelmi, gazdasági és politikai tényezőket, amelyek hozzájárultak a kora újkori diplomácia kialakulásához és főbb jelenségeihez.
c) attitűdje
Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.
d) autonómiája és felelőssége
Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.
Önálló, konstruktív és erős érdekérvényesítő az intézményen belüli és kívüli együttműködési formákban.
Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.