Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Bevezetés a nemzetközi kapcsolatok történetébe
Tárgy kódja: BBNNT16000
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Fejérdy Gergely Róbert
Tárgyleírás:

A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a 15-18. századi diplomáciatörténet főbb történéseivel és aspektusaival, ami egyben felvázolja a modern kor felé haladó európai nemzetközi viszonyok alapvető sajátosságainak kialakulását. A kurzus során bemutatásra kerül a 16. századi spanyol (Habsburg), majd a 17. századi francia hegemónia felívelése, jellege és hanyatlása, illetve a 18. századi megosztott hegemónia (osztrák örökösödési háború, hétéves háború). A tantárgy foglalkozik a hatalmi egyensúly jelenségével, a napóleoni háborúk korával, a bécsi kongresszus által megvalósított rendezéssel, valamint a Szent Szövetség működésével.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Paul Kennedy: A nagyhatalmak tündöklése és bukása. Akadémiai Kiadó, Budapest. 1992. ISBN 9630560763

Majoros István - Ormos Mária: Európa a nemzetközi küzdőtéren. Osiris Kiadó, Budapest. 1998. ISBN 9633794447

Henry Kissinger: Diplomácia. Panem, Budapest. 2008. ISBN 9789635451999

Poór János (szerk.): A kora újkor története, Osiris Kiadó, Budapest. 2009. ISBN  9789632760131

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

Ismeri a nemzetközi kapcsolattartás formáit, eszközeit és technikáit.<

/span>

Ismeri a kora újkori diplomáciát alakító legfontosabb történelmi, gazdasági és politikai tényezőket.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.

Képes megérteni és elemezni azokat a történelmi, gazdasági és politikai tényezőket, amelyek hozzájárultak a kora újkori diplomácia kialakulásához és főbb jelenségeihez.

c) attitűdje

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.

Önálló, konstruktív és erős érdekérvényesítő az intézményen belüli és kívüli együttműködési formákban.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
politikatudományok BANT-XPT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt