Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja, hogy bemutassa a politikai filozófia főbb témáit, módszereit és érvelési technikáit, valamint konkrét példák és esettanulmányok ismertetése és közös megvitatása révén felkészítse a hallgatókat a politikai filozófiai irányzatok és szövegek későbbi önálló elemzésére.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Manent, Pierre: Politikai filozófia felnőtteknek. Budapest: Osiris, 2003. ISBN 963 389 423 9
Sandel, Michael: Mi igazságos... és mi nem?A helyes cselekvés elmélete és gyakorlata. Budapest: Corvina, 2012. ISBN 978 963 13 6048 6
Ajánlott irodalom:
Nyirkos Tamás: Politika, politikatudomány, politikai filozófia. In Baritz Sarolta Laura – Dabóczi Gergely: Emberközpontú gazdaság. Budapest: KETEG Oikonomia Kutató Intézet, 2016. 219-241. ISBN 978618061803
Strauss, Leo – Cropsey, Joseph: A politikai filozófia története. Budapest: Európa, 1994. ISBN 963 07 5734 6
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tisztában van a társadalomtudomány aktuális kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
Ismeri a nemzetközi kapcsolattartás formáit, eszközeit és technikáit.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önáll&oacut
e; elsajátítására és rendszerezésére.
Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a gazdasági, politikai és kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.
A szakterületén szerzett ismereteit alkalmazza önművelésében, önismeretében.