Tantárgy adatlapja
A tárgy célja, hogy bemutassa a munkalélektan, mint alkalmazott pszichológia elméleti hátterét, főbb területeit és gyakorlati alkalmazásait. Emellett áttekinti a szervezetpszichológia történetét, elméleteit és a szervezetfejlesztés témakörét.
A félév során az alábbi témaköröket tekintjük át:
Előfeltevések a munkát végző emberről és a szervezeti működés hatékonyságának feltételeiről. (Munkamotiváció elméletek)
A vezető hatékonyság pszichológiai értelmezése ( A leadership elméletek)
A szervezeti célok, célkonfliktusok. A szervezeti döntéshozatal pszichológiai tényezői.
A szervezeti kultúra jelenségvilága, a szervezeti kultúra típusai.
A szervezeti változások és konfliktusok.
A szervezetfejlesztés fogalma, folyamata.
Munka- és pályalkalmasság. (általános elvek, beválás).
Kiválasztás, kiválasztási modellek, tesztek, az értékelő központok.
A munkahelyi stressz kezelése. A munkanélküliség következményei.
A munka- és szervezetpszichológia új trendjei.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Klein S. (2003): Munkapszichológia. SHL Könyvek, EDGE 2000., Budapest ISBN: 9789632120195
Klein S. (2002): Vezetés- és szervezetpszichológia. SHL Könyvek, EDGE 2000., Budapest. ISBN 9789639760073
Kovács Zoltán: A munkavállalás okai, a munkanélküliség következményei In: Kiss Enikő Csilla, Sz. Makó Hajnalka (szerk.): Mentálhigiéné és segítő hivatás, Pannónia Könyvek, Pécs, 2013. 116-130. old. ISBN 9789639893764
n class="csB01248B">Kovács Zoltán (szerk.): Szervezet- és vezetéspszichológia, Debrecen, 1998. 1-106., 142-181. old. Bodnár Éva, Kovács Zoltán, Sass Judit: Munka- és szervezetpszichológia. In: Alkalmazott pszichológia (szerk.: Forgács Attila) , BCE, Budapest, 2009. 125-235. old. ISBN 9789633390177 Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul: a) tudása Ismeri a társadalomlélektan (szociális megismerés, attitűdszerveződés, kognitív stílus, egyéni és társadalmi nézetrendszerek, társas viselkedés, segítő és agresszív viselkedés, szociális szerep, társadalmi identitás) legfontosabb szakkifejezéseit és jelenségeit, az európai identitás alakulásának alapvető szövegeit, kontextusait. Megfelelő ismeretekkel rendelkezik a pszichológia fő jellemző kutatási kérdéseinek elemző és értelmezési területein. b) képességei Képes értelmezni a pszichológiai jelenségeket, és ismeri a pszichológia tudományának történelmi beágyazottságát. Képes az emberi viselkedés differenciált észlelésére és a helyzetek hatékony felismerésére. c) attitűdje Érzékenységet és érdeklődést mutat a pszichológiai jelenségek és problémák meglátására. Rendelkezik hatékony kommunikációs és problémamegoldó készséggel. Rendelkezik ismeretei alkalmazása során empátiával, toleranciával, rugalmassággal, kreativitással. d) autonómiája és felelőssége Rendelkezik a másokkal való szakmai és szakmaközi együttműködés képességével. Felelősséget vállal az elvégzett munkáiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek. Felelősséget vállal a rábízott csoportok, közösségek fejlesztési tevékenységei területén.