Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja a korszerű szintaxiselméletek alapjainak és a mondattani kutatás alapvető módszereinek bemutatása, ezen belül a hallgatók megismertetése a generatív szintaxis fogalmaival, módszertanával, és problémamegoldási eszközeivel. A tantárgy bemutatja, hogyan alkamazhatók mindezek a különféle nyelvek empirikus adatainak elemzésében és értelmezésében. Témák: Az emberi nyelv jellemzése. A grammatika, az univerzális grammatika hipotézise és a nyelvelsajátítás. A nyelvelmélet céljai. Kom-petencia és performancia. Elfogadhatósági ítéletek. Szintaktikai kategóriák. Szerkezeti és nem-szerkezeti többértelműségek. Összetevős szerkezet. A bővítmények típusai, és a szintagmák belső szerkezete. Lexikai és funkcionális fejek. Argumentumszerkezet, thematikus szerepek és szelekció. Szerkezeti és lexikális Esetek. Jelöletlen és jelölt szórendek. Mozgatási függőségek és törlések.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
RADFORD, A., Transformational grammar, Cambridge, Cambridge University Press, 1988, 1-5. fejezet. ISBN 0-521-34750-5
Ajánlott irodalom:
CARNIE, A., Syntax. A generative introduction, Malden, MA, Wiley-Blackwell, 2002, 2007, 2013. ISBN 978-0-470-65531-3
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a szintaxis, a magyar szintaxis alapjait.
b) képességei
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására.