Tantárgy adatlapja
A tanegység célja, hogy a hallgatók csoportos és egyéni gyakorlat orientált formában ismerkedjenek meg a tudományos kommunikáció alapvető szabályaival és formáival, valamint elsajátítsák azok készségszintű alkalmazását.
A cél, hogy a hallgatók képesek legyenek különbséget tenni az ismeretterjesztő és tudományos munkák között, sikeresen tudjanak keresni tudományos adatbázisokban (pl. EISZ, Sciencedirect stb.), megismerkedjenek hivatkozás kezelő programokkal (pl. Mendeley). A kurzus során megtanulják a hipotézisalkotást, adott témához tartozó szakirodalmi összefoglalók készítését, a kutatási módszerek leírásának szabályait, illetve az adatok releváns és hatékony ábrázolásának technikáit.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Majoros Pál, Kutatásmódszertan, avagy hogyan írjunk könnyen, gyorsan jó diplomamunkát? Budapest, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1997. ISBN 963-19098-2-4
Tomcsányi Pál, Általános Kutatásmódszertan, Gödöllő, Szt. István Egyetem, 2000. ISBN 963-86097-0-2
Ajánlott irodalom:
MALMFORS, Birgitta, GRANSWORTHY, Phil, GROSSMAN, Michael, Writing and presenting Scientific papers, Nottingham, Nottingham University Press, 2004. ISBN 1-897676-12-3
DAY, Robert A., GASTEL, Barbara, How to write and publish a scientific paper, Phoenix, Oryx Press, 1998. ISBN 0-313-3919-7-1
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a filozófiatörténet, társadalmi ismeretek, kommunikáció, informatika, könyvtárismeret, alapozó elméleti tárgyak (bevezetés a pszichológiába, a pszichológia főbb területei; a pszichológia biológiai alapjai) bevezető elméleteit.
Ismeri a pszichológia jellemző írásbeli és szóbeli, tudományos és közéleti, népszerűsítő műfajait és azok szabályrendszerét.
Átlátja a szövegek és kulturális jelenségek befogadásának bevett eljárásait, az értelmezés szakmailag elfogadott kontextusait.
Megfelelő ismeretekkel rendelkezik a pszichológia fő jellemző kutatási kérdéseinek elemző és értelmezési területein.
b) képességei
Képes az ok-okozati összefüggések meglátására, logikus gondolkodásra, összefoglaló elemzések elkészítésére.
Képes alkalmazni a modern prezentációs eszközöket és önálló prezentációt tartani a különböző szakspecifikus területeken.
c) attitűdje
Képes a kooperatív együttműködésre, csoportos feladatok megoldására.
Rendelkezik hatékony kommunikációs és problémamegoldó készséggel.
d) autonómiája és felelőssége
Rendelkezik a másokkal való szakmai és szakmaközi együttműködés képességével.
Rendelkezik a kezdeményezés, az önálló és közösségi döntéshozatal képességeivel.
Felelősséget vállal az elvégzett munkáiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.