Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Bevezetés az angol dialektológiába
Tárgy kódja: BBNAN21200
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Piukovics Ágnes
Tárgyleírás:

 A kurzus megismerteti a hallgatókat a mai angol nyelv rétegződésével. Először röviden bemutatja azon dimenziókat, amelyek mentén általában nyelvi rétegződés alakulhat ki (földrajzi, társadalmi és stiláris), és illusztrálja mindezt az angol és magyar nyelvből hozott példákkal. A kurzus gerincét az angol nyelv földrajzi változatai (tehát a szó szoros értelmében vett dialektusok) áttekintése képezi, mely számba veszi a főbb kiejtési, nyelvtani (beleértve a helyesírást) és szókincsbeli különbségeket előbb a két köznyelvi változat (a brit és az amerikai angol), majd a köznyelvi és nem köznyelvi változatok között. A kurzus nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a hallgatók képesek legyenek a főbb dialektusok felismerésére és megkülönböztetésére, valamint a számukra szokatlanabb dialektusok megértésére, ezért számos hangfelvétel és írott nyelvi anyag kerül feldolgozásra.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)
Kötelező irodalom:
BALOGNÉ BÉRCES Katalin, Beginner's English dialectology. Budapest, Ad Librum, 2008. ISBN 9789639888449
Ajánlott irodalom:
FREEBORN, Dennis, Varieties of English: An introduction to the study of language. London, Macmillan, 1993. ISBN 0333589173
HUGHES, Arthur, TRUDGILL, Peter, English accents and dialects: An introduction to social and regional varieties of English in the British Isles. London, Arnold, 1987. ISBN 0713165081
TRUDGILL, Peter, HANNAH, Jean, International English: A guide to varieties of standard English. London, Arnold, 1985. ISBN 0713164417
BAUER, Laurie, An introduction to international varieties of English. Edinburgh, Edinburgh University Press, 2002. ISBN 0748613382
WELLS, John C., Accents of English, 1-3. Cambridge, Cambridge University Press, 1982. ISBN 0521297192, 0521285402, 0521285410

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul
a) tudása
A szakot elvégző hallgató tájékozott az angol nyelvű kulturális jelenségek történetiségének általánosan elfogadott jellemzői, adatai körében.
Ismeri a magyar és európai identitás szakterületileg legfontosabb kulturális objektumait, szövegeit, kontextusait, valamint legalább egy, Európán kívüli angol nyelvű kultúra legfontosabb vonásait.
Tisztában van az anglisztika jellemző kutatási kérdéseivel, elemzési és é

rtelmezési módszereivel.
Ismeri a szak egyes területeinek (irodalom-, nyelv- és kultúratudomány) angol nyelvű szakkifejezéseit.
b) képességei
Értelmezi az angol nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottságát, képes az angolt elhelyezni a világ nyelvei között. Képes azonosítani az angol nyelv főbb társadalmi és regionális változatait, és tisztában van az angol nyelv terjedését, terjesztését magyarázó legfontosabb elméletekkel.
Átlátja a nemzeti identitásképző diskurzusok felépítését, működését, és kulturális jelenségeket európai kontextusban értelmez.
Képes legalább egy, Európán kívüli angol nyelvű kultúra, eszmerendszer szempontjából az angol nyelvű kultúrák jelenségeit értelmezni.
Műfajilag sokszínű angol nyelvű szövegeket és kulturális jelenségeket értelmez.
Kiválasztja és alkalmazza a szakmai problémának megfelelő angol nyelv- vagy irodalomtudományi, vagy kultúratudományi módszert. Értő módon képes idegen nyelvű szakirodalom olvasására, és legalább egy idegen nyelven megbízható szinten ismeri a saját szakterületére jellemző szakkifejezéseket, és alkalmazza azokat.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Más kultúrákat elfogad, törekszik azok megismerésére és megértésére.
Igénye van az európai és Európán kívüli kultúrák megismerésére.
Az angol nyelv-, irodalom- és kultúratudomány gondolkodásmódját hitelesen közvetíti.
Mérlegeli a problémák sokoldalú módszertani megközelítésének lehetőségét.
Törekszik angol szaknyelvi tudásának fejlesztésére.
Átlátja szakterülete legfontosabb problémáit, a nézőpontok közötti különbségeket. Nyitott a problémák kutatáson alapuló megoldása iránt.
A nemzeti, illetve az Európán túli vonatkozásokhoz kötve elfogadja és képviseli, szakterülete legfontosabb kérdéseihez kapcsolja a történeti és jelenkori európai értékeket.
Rendelkezik azokkal a tudásokkal, képességekkel, attitűdökkel, amelyek szakmáját az állampolgári műveltség meghatározott köréhez kötik.
d) autonómiája és felelőssége
Kialakít olyan történetileg koherens egyéni álláspontot, amely segíti önm

aga és környezete fejlődését, tudatosodását.
Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel az anglisztika területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.
Nyitott az angol nyelvű kultúrák hátterének megismerésére.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-XAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA12 osztatlan képzés Nappali magyar 12 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA11 osztatlan képzés Nappali magyar 11 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA10 osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév BTK
politikatudomány BMNT-IPO mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
régészet BMNB-ITR mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
részismeret megszerzésére irányuló képzés BRNX-XRI Részismeret Nappali magyar 2 félév BTK
történelem BANB-ITÖ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
szechenyi-img-alt