Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Karáth Tamás László
Tárgyleírás:

Az előadás célja, hogy az angol szakos hallgatókat megismertesse az angolszász kultúra bölcsőjének történelmével. A kurzus nemcsak Nagy-Britannia, az azt alkotó országok (Anglia, Wales, Skócia) és a történelem során a hozzá számos szálon kötődő Írország politikai fejlődését követi végig, hanem a Brit-szigetek markáns kulturális tradícióval rendelkező közösségeinek, népeinek és nemzeteinek (kelták, rómaiak, kelta britonok, angolszászok, vikingek, normannok, walesiek, skótok és írek, majd a XX. században a Nemzetközösség területéről bevándorló csoportok) együttélésére és kapcsolataik alakulására helyezi a hangsúlyt. A kurzus megismerteti a hallgatókat a brit történelem főbb fordulópontjaival, legfontosabb eseményeivel és egyéniségeivel. Ugyanakkor a történelem hagyományos területei mellett (politikum, társadalomtörténet, az elit története, kormányzattörténet) legalább akkora hangsúlyt kíván fektetni az angolszász történetírásban jelentős státusszal bíró más történeti megközelítésekre. A kurzus szervesen épít a brit országismeret szeminárium ismeretanyagára, tulajdonképpen annak történeti dimenzióját igyekszik nyújtani. Feladata, hogy az irodalmi és nyelvészeti képzés alapvető történelmi háttérismereteit összefoglalja, valamint ismertesse az Egyesült Királyság mai képét és jellegzetességeit kialakító nagy történelmi változásokat és folyamatokat. Az anyag bőségéből és a szűk időbeli keretekből adódóan a kurzus nem léphet fel a teljesség igényével, ezért az előadások a hagyományos kronológiai tárgyalást több helyen ötvözik tematikus megközelítésekkel. A kötelező olvasmányok egyben a történelmi szaknyelv és forráselemzés alapszintű készségeinek elsajátítását tűzik ki célul: a hallgatók egy-egy rövidebb szakirodalmi mű és egy történelmi forrás elemzésével készülnek fel a vizsgára.

A kurzus értékelése: írásbeli vizsga, melynek részfeladatai: ténykérdések a brit történelem legfontosabb személyiségeinek, eseményeinek és fogalmainak köréből, esszékérdések a választott szakirodalmi művel és forrással kapcsolatban.

A 3-5 legfontosabb k

ötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

MCDOWALL , David, An illustrated history of Britain, Longman, 1989, ISBN 0-582-79914-7

MORGAN , Kenneth O. (szerk.), The Oxford history of Britain, Oxford, Oxford University Press, 2001, ISBN 0-19-280135-X

HAIGH , Christopher (szerk.), The Cambridge historical encyclopedia of Great Britain and Ireland, Cambridge, Cambridge University Press, 1990, ISBN 0-521-39552-6

Egy szabadon választott történelmi forrás egy előre megadott listáról, valamint az Oxford University Press „A very short introduction (to British history)” c. sorozatának egy szabadon választott kötete

Ajánlott irodalom:

BLACK , Jeremy, A history of the British Isles, Basingstoke, MacMillan, 1996, ISBN 0-333-66281-4

KEARNEY , Hugh, The British Isles : a history of four nations, Cambridge, Cambridge University Press, 1995, ISBN 0-521-48488-X

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BALB-AAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK