Tantárgy adatlapja
A kurzus elsődleges célja, hogy a diplomamunka megírása előtt felfrissítse és kibővítse a hallgatók ismereteit a hagyományos és internetes forrás- és szakirodalom-keresés módszereiről, a fellelhető legfontosabb online bibliográfiákról és adatbázisokról, különös tekintettel szakdolgozati témájukra. Célja továbbá, hogy megismertesse a hallgatókat a számítógépes irodalomtudomány és a digitális filológia fogalmával, formáival, módszereivel, előnyeivel és problémáival, valamint az adatbázisok használatának és esetleges saját adatbázis készítésének hasznával.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Dudás Anikó, Információs műveltség felsőfokon: Szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban, egyetemi jegyzet, Bp.–Piliscsaba, PPKE BTK, Akadémiai, 2018. https://mersz.hu/dokumentum/m387imf__1. (ISBN 978-963-454-242-1)
Kerekes Pál, Kiszl Péter, Magyar irodalom a világhálón: Szabadon elérhető magyar nyelvű szöveggyűjtemények, Bp., ELTE BTK, 2018. http://www.eltereader.hu/media/2018/09/Kiszl-Kerekes_MagyarIrodalomAVilaghalon_READER.pdf. (ISBN 978-963-489-010-2)
Maróthy Szilvia, Tudományos szövegkiadások a hálózaton, Irodalomtörténeti Közlemények, 2018. 617–633, http://itk.iti.mta.hu/megjelent/2018-5/marothy.pdf.
Továbbá: a diplomamunka készítéséhez szükséges szakirányú bibliográfiák és internetes adatbázisok.
Ajánlott irodalom:
Számítógépes irodalomtudomány, Helikon, 2020/1, https://iti.btk.mta.hu/images/Helikon_2020-1.pdf.
Vadai István, Szövegrögzítés, http://magyar-irodalom.elte.hu/biop/barbar/cikkek/vi.htm.
Digitális B&o
uml;lcsészet (online folyóirat), https://ojs.elte.hu/digitalisbolcseszet.
A Companion to Digital Humanities, ed. Susan Schreibman, Ray Siemens, John Unsworth, Oxford: Blackwell, 2004, https://companions.digitalhumanities.org/DH/.
(ISBN 9781405168069)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A tanegység elvégzése után a hallgató:
Tájékozott lesz a hagyományos és internetes forrás- és szakirodalom-keresés lehetőségeit illetően.
Ismeri az alapvető nyomtatott és online, általános és irodalmi bibliográfiákat és adatbázisokat.
Ismeri a számítógépes irodalomtudomány és a digitális filológia alapkérdéseit, alapfogalmait.
b) képességei
A tanegység elvégzésével a hallgató képes lesz önálló információkeresésre és az információ megfelelő szűrésére.
Képes lesz a bibliográfiai és textológiai adatbázisok megfelelő használatára, a bennük talált információk feldolgozására.
Hasznosítani tudja a számítógépes irodalomtudomány és a digitális filológia eredményeit saját munkájában, szakdolgozatában.