Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A kurzus célja az ókori birodalmak (ókori keleti, hellenisztikus és római kori) bemutatása az ókori források tükrében. A kurzus összehasonlító elemzés módszereibe is be kívánja vezetni a hallgatókat, miközben az ókori birodalmak történetét is megismerteti velük.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
-
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
A kurzus során a hallgatók megismerik a különböző ókori kultúrákhoz kapcsolódó birodalmak kialakulásának körülményeit, a létrejövő birodalmak szervezeti struktúráját és működési folyamatait, melynek során a hallgatóknak lehetőségük nyílik az ókori birodalmak jellemzőinek megismerésére, valamint a hasonlóságok és különbségek azonosítására. A kurzuson a hallgatók a megadott szakirodalmak feldolgozásához kapcsolódóan rövid beadandó dolgozatokat (response paper) készítenek, illetve kapcsolódó ókori forrásokat elemeznek.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Georg Iggers and James Powell, Leopold von Ranke and the Shaping of the Historical Discipline, (Syracuse: University Press, 1990).
Anthony D. Smith, The Nation in History, Historiographic Debates about history and Nationalism, (Hanover: University Press of New England, 2000)
David Woorton, Modern Political Thought from Macchiavelli to Nietzsche
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Alan Ryan, The Philosophy of the Social Sciences, (London: Pelgrave, 1990).
Alan Ryan, On Politics: A History of Political Thought: From Herodotus to the Present, (Liveright, 2020).
Quentin Skinner, The Foundations of Modern Political Thought, vols. 1-2, (Cambridge: University Press, 1978).
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A hallgatók képessé válnak a politikai összehasonlító elemzésre és felismerik az ókori világ merőben eltérő gondolkodási és szervezetődési struktúráit.