Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A kurzus célja párhuzamosan bemutatni a nemzetek és birodalmak általános fejlődését két példán, az Oszmán- és Orosz Birodalom történetén keresztül. Az örmény történelem a modern kor hajnalától elsősorban ennek a két birodalomnak a határain belül fejlődött. A kurzus célja a birodalmak szerepének az elemzése és annak bemutatása, hogy perifériájukon az örmény nemzeti tudat hogyan tudott kifejlődni, alakulni. Központi fókuszban a birodalmak befolyása áll és azok hatása a világ és a kisebb nemzetek történetére mintegy összehasonlítva a nemzetállami struktúrákkal.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A diákok megismerkednek a világtörténelem fő összetevőivel és vonatkozásaival. Megismerik a korai emberi társadalmak fejlődésének összehasonlítását és szembeállítását szerte a világon.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
Prezentációs készség, tudományos íráskészség, tudományos szövegek kritikai elemzése.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Abernethy, David B.: The Dynamics of Global Dominance: European Overseas Empires, 1415-1980. Yale, 2000.
Ferguson, Niall: Empire: The Rise and Demise of the British World Order and the Lessons for Global Power.
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Lieven, Dominic: Empire: The Russian Empire and Its Rivals. Yale, 2000.
Fromkin, David: A Peace to End All Peace: The Fall of the Ottoman Empire and the Creation of the Modern Middle East. Owl Books, 2001.
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A birodalmaknak és nemzeteszméknek ismerete.
Elemzési készség-fejlesztés.