Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Biztonságpolitika
Tárgy kódja: BBNNT01700
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Fejérdy Gergely Róbert
Tárgyleírás:

 

A kurzus célja egy, a hazai civil felsőoktatásban eddig csak kevés helyen oktatott, jelenleg is fejlődő, új diszciplína alapjainak bemutatása és megtanítása. A kurzus során törekszünk a biztonságpolitika komplex, a tisztán katonai biztonságnál szélesebb értelmezésének használatára. A félév a biztonságpolitika tárgyának, fogalmának és a biztonságot fenyegető tényezőknek vizsgálatával indul, áttekintve röviden a főbb biztonságelméleteket is. Hangsúlyos részét képezi a félévnek a nemzetközi biztonságpolitikai intézmények működésének és tevékenységének vizsgálata, a hagyományosan bemutatott szervezetek (ENSZ, EBESZ, EU, NATO) mellett kitekintve az eurázsiai térségre is (CSTO, SCO). Ezt követően két órában elemezzük a nemzetközi fegyverzetkorlátozás, leszerelés és a fegyverkereskedelem főbb trendjeit, összefüggéseit.

A fennmaradó blokkokat a válságkezelés tanulmányozása és néhány nagyobb válság esettanulmány-szerű áttekintése teszi ki. A félév hátralévő részében pedig a XXI. századra jellemző, a globalizációval egyre jelentősebbé váló biztonsági kihívásokat vizsgálunk meg: terrorizmus, klímaváltozás, gazdasági és pénzügyi biztonság, stb. Az egyes órák során mindig rövid kitekintést teszünk Magyarország szerepére és esetleges érintettségére is.

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

DEÁK Péter: Biztonságpolitikai Kézikönyv. Osiris Kiadó, 2007. 11-18 o.; 20-42 o.

GAZDAG Ferenc, Biztonsági tanulmányok. Biztonságpolitika, Budapest, Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, 2011. ISBN 978-615-5057-23-6

TOMOLYA János, Békefenntartó kézikönyv, Budapest, Zrínyi Kiadó, 2010. ISBN 978-963-327-504-7

WILLIAMS, Paul D. (szerk.), Security Studies. An Introduction, London, New York, Routledge, 2008. ISBN 978-0-415-42561-2

Ajánlott irodalom:

DEÁK Péter: Biztonságpolitikai Kézikönyv. Osiris Kiadó, 2007. 11-18 o.; 20-42 o.;

TULLIU, Steve, SCHMALBERGER, Thomas, A biztonság megértése felé. Fegyverzet-ellenőrzési, leszerelési és bizalomerősítési kislexikon, Budapest, 2003. UNIDIR – ZMNE SVKI, p. 21-28., ISBN 963-8117-90-7

TÁLAS Péter (szerk.), Válaszok a terrorizmusra, avagy van-e út az afganisztáni “vadászattól” a fenntartható globalizációig. Budapest, SVKH Chartapress, 2002. ISBN 963-8117-87-7

SZENES Zoltán, Siposné Dr. KECSKEMÉTHY Klára - NATO 4.0 és Magyarország 20 év tagság – 30 év együttműködés.  Zrínyi kiadó, 2019.

 

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.

c) attitűdje

Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.

d) autonómiája és felelőssége

Hatékonyan együttműködik a szakterületéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai és tudományos közösségekkel.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
politikatudományok BANT-XPT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt