Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Biztonságpolitika
Tárgy kódja: BMNNT02100M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kozma Klementina
Tárgyleírás:

A kurzus célja a biztonságpolitika, mint szakpolitika kialakulásának és működésének ismertetése, az egyes államok biztonságpolitikai dokumentumainak elemzésén keresztül. Ennek megfelelően a szemeszter két bevezető órával kezdődik, amelyeken áttekintjük a biztonságpolitika, mint szakpolitikai terület működését és a biztonságpolitikai dokumentumok rendszerét. A stratégiaalkotás fő lépéseit és elemeit azonosítjuk, figyelembe véve a biztonsági környezet jelentőségét egyes államok esetében.

Ezután a hallgatók közös munkában dolgozzák fel és elemzik a kiválasztott államok (az Egyesült Államok, Oroszország, Németország, Japán, stb.) aktuális biztonságpolitikai dokumentumait azok hazai és nemzetközi kontextusára is kitérve. A félév végi jegy az órákon mutatott aktivitásra, a prezentációra és a félév végén írott teszt eredményére épül.  Az órai jelenlét kötelező.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

BARTHOLOMESS, J. Boone (szerk.), US Army war college guide to national security policy and strategy, S.l., Strategic Studies Institute, 2006. 107-113, ISBN 1-58487-244-6

YARGER , Harry R., Toward a theory of Strategy : art Lykke and the US Army War College Strategy Model

Eric Schewe – Security Studies: Foundations and Key Concepts https://daily.jstor.org/security-studies-foundations-and-key-concepts/ 2022.

National Security Strategy, US 2022 https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2022/10/Biden-Harris-Administrations-National-Security-Strategy-10.2022.pdf

1163/2020. (IV. 21.) Korm. határozat Magyarország Nemzeti Biztonsági Stratégiájáról

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a 21. századi legjelentősebb világpolitikai konfliktusok és válságok összefüggésrendszerében.

Tájékozott a magyar külpolitika főbb aktuális kérdéseiben és dilemmáiban.

b) képességei

Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.

Képes tájékozódni a különféle nemzetközi szervezetek döntéshozatali mechanizmusában, valamint képes megérteni az egyes nagyhatalmak főbb külpolitikai döntéshozatali mechanizmusát.

c) attitűdje

Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.

d) autonómiája és felelőssége

Önálló és felelős döntéseket hoz munkája során saját tudományos munkásságára, valamint az irányítása alá tartozók munkaprogramjaira vonatkozóan.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BMNT-XNT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt