Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Challenges of global governance
Tárgy kódja: BMNNT10500M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Marsai Viktor
Tárgyleírás:

A globalizáció folyamatának társadalompolitikai leképződésével és elsősorban a nemzetközi intézményekben zajló döntéshozatalra gyakorolt hatásával ismerkedik meg a hallgató. A cél, hogy a globalizáció több definíciójának és leírásának áttanulmányozásával a politikai intézmények operatív működésének alakulását és alakítását áttekintsük.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező

·         Thomas Hylland Eriksen, Globalization: The Key Concepts, 2nd Edition, Bloomsbury, 2014, ISBN-13: 978-0857857422

·         Frank J. Lechner (Editor), John Boli (Editor), The Globalization Reader, 5th Edition, Blackwell, 2015, ISBN-13: 978-1118733554

Ajánlott

·         David Held, Anthony McGrew, Globalization / Anti-Globalization: Beyond the Great Divide, 2nd edition, Wiley. ISBN 9780745639116

·         William Offutt, Patriots, Loyalists, and Revolution in New York City, 1775-1776 (Second Edition) (Reacting to the Past) , 2015, W.W.Norton and Company, ASIN: B015X57BI0

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

• Ismeri szakterületének sajátos kutatási, ismeretszerzési és problémamegoldási módszereit, absztrakciós technikáit, az elvi kérdések gyakorlati vonatkozásainak kidolgozási módjait.
  • Jól ismeri szakterülete szókincsét és az írott és beszélt nyelvi kommunikáció sajátosságait, legfontosabb formáit, módszereit és technikáit anyanyelvén, és egy idegen nyelven.
  • Ismeri a politikai intézmények és folyamatok mélyebb összefüggéseit.

b) képességei

• Sokoldalú, interdiszciplináris megközelítéssel azonosít speciális szakmai problémákat, feltárja és megfogalmazza az azok megoldásához szükséges részletes elméleti és gyakorlati hátteret.
  • Képes a politikatudomány forrásainak használatára, adatok kikeresésére, illetve adatok generálására.
  • Képes szakmai témák megértésére, bemutatására angol nyelven, szóban és írásban egyaránt.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK