Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Civilizációk, világvallások
Tárgy kódja: BBNSZ05500
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Kisdi Barbara
Tárgyleírás:

Az előadás célja, hogy megismertesse a hallgatókat a keresztény kultúrkörtől merőben eltérő vallási gondolkodásmódokkal, s ezen eltérésekre a kultúrából fakadó válaszokat is nyújtson.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Klostermaier, Klaus K.: Bevezetés a hinduizmusba. Akkord 2001. ISBN 963-7803-86-6

Skilton, Andrew: A buddhizmus rövid története. Budapest: Corvina 1997. ISBN 963-13-4329-4

Gernet, Jacques: A kínai civilizáció története. Budapest: Osiris: 2001. Pp. 81-96, 132-142, 171-188, 218-236, 293-304, 349-354, 396-404, 444-449. ISBN 963-389-111-6

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.

Birtokában van a társadalom strukturális, gazdasági és politikai folyamataival kapcsolatos legfontosabb ismereteknek, ismeri és érti a társadalmi problémákat előidéző társadalomszerkezeti és kulturális okok működését.

Ismeri a társadalomtudományi kutatásra vonatkozó etikai követelményeket.

b) képességei

A mindennapi szakmai szóhasználatában precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.

Összegyűjti és feldolgozza a szociológiailag releváns információkat, alapszinten használja a korszerű informatikai eljárásokat.

Közreműködik a kutatási problémához illő kutatási módszerek kivá

;lasztásában és alkalmazásában.

c) attitűdje

Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.

Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.

Elméleti és gyakorlati tudásának folyamatos fejlesztésére törekszik.

d) autonómiája és felelőssége

Aktívan és felelősen vesz részt szociológiai kutatásokban vagy társadalmi problémák megoldására létrehozott csoportok munkájában, együttműködésre törekszik más tudományok, szakmák, intézmények képviselőivel és a felhasználókkal.

Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.

Felelősen betartja a kutatásetikai és publikációs normákat.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

részismeret megszerzésére irányuló képzés BRNX-XRI Részismeret Nappali magyar 2 félév BTK
szociológia BANT-XSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt