Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A tantárgy célja, hogy bevezetést nyújtson a klasszikus európai politikai gondolkodás olyan alapfogalmainak történetébe, mint a társadalmi fejlődés, a demokrácia és a jogállam.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A fenti cél olyan, elsősorban fogalomtörténeti jellegű művek elemzésén keresztül valósul meg, amelyek az adott fogalmak változásait követik nyomon, tudatosítva a hallgatóban, hogy a terminusok eredeti, klasszikus jelentése sok esetben alapvetően eltér azok modern használatától.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
-
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Brunner, Otto – Conze, Werner – Koselleck, Reinhart: A demokrácia. Budapest: Jószöveg, 1999. ISBN 963 9134 20 1
Fukuyama, Francis: A politikai rend eredete. Budapest: Akadémiai Kiadó, 2012. ISBN 97896305 91935
Nyirkos Tamás: Bevezetés a világvégéhez. Máriabesnyő: Attraktor, 2015. ISBN 978 615 5601 01 9
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Dunn, John: A demokrácia: befejezetlen utazás Kr.e. 508 – Kr.u. 1993. Budapest: Akadémiai Kiadó, 1995. ISBN 963 05 6939 6
Löwith, Karl: Világtörténelem és üdvtörténet. Budapest: Atlantisz, 1996. ISBN 963 7978 83 6
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A klasszikus európai politikai gondolkodás kurzus kulcsszerepet játszik a képzési célok elérésében és az alapvető kompetenciák fejlesztésében, amint azt a politológiai programok képesítési követelményei is meghatározzák. A nyugati politikai hagyomány alapszövegeivel és gondolkodóival való részvétel révén a hallgatók mind az érdemi ismereteket, mind az alapvető tudományos készségeket ápolják. A tanfolyam bemutatja a hallgatókat olyan kulcsfontosságú politikai gondolkodóknak, mint Platón, Arisztotelész, Machiavelli, Hobbes, Locke, Rousseau és mások, mély megértés a politikai ötletek fejlődéséről. Javítja a hallgatók olyan alapvető politikai fogalmak megértését, mint a hatalom, a legitimitás, az igazságosság, a szuverenitás, a szabadság és az állam, ezáltal erősítve fogalmi és elemző eszközkészletüket. A politikai ötleteknek a történelmi összefüggésekbe helyezésével elősegíti a történelmi írástudást és a modern politikai rendszerek szellemi alapjainak mélyebb megértését. Ez a tudatosság lehetővé teszi a hallgatók számára, hogy kritikusan értékeljék a kortárs politikai ideológiákat és intézményeket klasszikus gyökereik fényében.