Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja az, hogy a hallgatók megismerkedjenek azokkal a speciális élethelyzetekkel, amelyek a családok és a felnövekvő gyermekek életének kritikus pontjai (párkapcsolatok keletkezése és felbomlása, gyermekvállalás, a szülői ház elhagyása, belépés a munkaerőpiacra stb.) és az ezeket a helyzeteket meghatározó társadalmi tényezőkkel, továbbá a családszociológia sajátos elemzési módszereivel. A módszereket konkrét példákon keresztül ismerjék meg, és saját maguk is képessé váljanak ilyen típusú elemzések tervezésére és megvalósítására.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Cseh-Szombathy László: Családszociológiai problémák és módszerek, Budapest, Gondolat, 1979. ISBN 963280516X
Spéder Zsolt (szerk.): Család és népesség itthon és Európában, Budapest, Századvég, 2003. ISBN 9639211613
Laudato Si enciklika (2015), Szent István Társulat
http://szit.katolikus.hu/feltoltes/Laudato%20si%27.pdf
(Letöltés ideje: 2023.03.22.)
Engler, Ágnes; Pári, András (2022) A család jövője – az elsődleges szocializációs közeg társadalmi szerepváltozása SZÁZADVÉG 3 pp. 11-34. , 24 p. (2022)
Demográfiai Évkönyvek (2015, 2020) KSH
Monostori J. - Őri P. - Spéder Zs. (szerk.) (2021): Demográfiai portré 2021 KSH NKI, Budapest
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Magas szinten ismeri, érti és értelmezi a fontos szociológiai és társadalmi összefüggéseket
>
Rendelkezik a szakmai munkában alkalmazható magas szintű kvantitatív és kvalitatív módszertani tudással, követi a társadalomtudományi módszertan főbb fejlődési tendenciáit
Ismeri és érti a szakma műveléséhez szükséges legalább két idegen nyelv szaknyelvi anyagát.
b) képességei
Képes eligazodni a társadalmi problémák és konfliktusok rendszerében.
Szűkebb szakterületén képes a társadalmi problémák és konfliktusok okainak és hatásmechanizmusainak elemzésére és összegző értékelésére.
Képes a magyar és idegen nyelven közzétett kutatási eredmények saját szakterületen történő alkalmazására.
A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjából releváns fogalomkészletre, érvelésre és következtetésekre épülő szociológiai elemzések készítésére.
Szakterületén képes projektlehetőségek felkutatására, projekttervezési, vezetési és végrehajtási feladatok elvégzésére, a projektpartnerekkel való együttműködésre.
c) attitűdje
Nyitott és elkötelezett a nemzetközi szakmai együttműködések iránt.
Tudatosan törekszik a tudományos értelemben vett objektivitásra.
A tudományos szemléletmódok iránti megbecsülés elve alapján tevékenykedik, és nyitott a különböző megközelítési és értelmezési módokra.
d) autonómiája és felelőssége
Elkötelezetten képviseli a szakmai érdekeket
Törekszik a hazai és nemzetközi szakmai szervezetek munkájában részt venni.
Személyes felelősséggel tartozik a szociológus mesterség szakmai és etikai szabályainak betartásáért, a szociológus szakma integritásának megőrzéséért.