Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja az, hogy a hallgatók tudományosan megalapozott tájékozottságra tegyenek szert és jól eligazodjanak korunk legalapvetőbb demográfiai folyamataiban. A kurzus a főbb demográfiai jelenségek – a születések, halálozások, házassági mozgalom és vándorlás – törvényszerűségeinek bemutatásán túl kitér az érintett területek nemzetközi és hazai fejleményeinek elemzésére is, továbbá röviden foglalkozik a népesség-előreszámítás kérdéskörével.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
KLINGER András (szerk.), Demográfia, Budapest, KSH-ELTE, 1996. ISBN 963-215-143-7
MONOSTORI Judit (szerk.), Demográfiai portré 2009, Budapest, KSH Népességtudományi Kutatóintézet, 2009. ISSN 2061-3741
VALKOVICS Emil, Demográfia, Budapest, Osiris, 2001. ISBN 963-389-183-3
Ajánlott irodalom:
Demográfiai Évkönyvek, Budapest, Központi Statisztikai Hivatal, ISSN 0237-7594
A népszámlálások kötetei, Budapest, Központi Statisztikai Hivatal, ISBN 963-215-412-6
A KSH Népességtudományi Kutatóintézet honlapja: www.demografia.hu
A népszámlálások honlapja: www.nepszamlalas.hu
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a társadalomtudomány, a társ
adalom alrendszereivel, szerkezetével, rétegződésével, a társadalmi normákkal és értékekkel, a társadalmi cselekvéssel és interakciókkal, a társadalmi folyamatokkal kapcsolatos fogalomkészlet fontosabb elemeit.
Ismeri és érti azokat az összefüggéseket, amelyek a társadalom szaktudományos értelmezéseihez az általános alapokat képezik.
Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.
Birtokában van a társadalom strukturális, gazdasági és politikai folyamataival kapcsolatos legfontosabb ismereteknek, ismeri és érti a társadalmi problémákat előidéző társadalomszerkezeti és kulturális okok működését.
A gyakorlati elemzés szintjén átlátja a szociológiai kutatás folyamatát.
Ismeri a társadalomkutatás módszertanának alapelveit, a legfontosabb kutatási módszereket és az alapvető adatelemzési eljárásokat.
Ismeri a kutatáshoz szükséges legfontosabb társadalomtudományi adatbázisokat, és elektronikus forrásokat.
b) képességei
Összegyűjti és feldolgozza a szociológiailag releváns információkat, alapszinten használja a korszerű informatikai eljárásokat.
Kezeli és használja a társadalomtudományi adatbázisokat, a hagyományos és az elektronikus szakirodalmi forrásokat.
Közreműködik a kutatási problémához illő kutatási módszerek kiválasztásában és alkalmazásában.
c) attitűdje
Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.
Elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, továbbá a demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett.
Elméleti és gyakorlati tudásának folyamatos fejlesztésére törekszik.
d) autonómiája és felelőssége
Aktívan és felelősen vesz részt szociológiai kutatásokban vagy társadalmi problémák megoldására létrehozott csoportok munkájában
, együttműködésre törekszik más tudományok, szakmák, intézmények képviselőivel és a felhasználókkal.
Felelősen betartja a kutatásetikai és publikációs normákat.