Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Régészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Takáts Mór Bendegúz
Tárgyleírás:

A hallgatók megtanulják a modern régészeti dokumentációban használt raszteres és vektor alapú 2D grafikus szoftverek használatát. A kurzus a 2D raszteres és vektor alapú digitális rajzokra, a régészeti tárgyak, ásatási szelvények, metszetek és épületmaradványok ábrázolására és digitalizálásának gyakorlati felhasználását mutatja be. A hallgatók elsajátítják a raszter-alapú képek feldolgozásához szükséges alapvető ismereteket. Gyakorlati tapasztalatokat szereznek raszter-vektor hibrid és vektoros táblák, illusztrációk elkészítésében, amely tudás a modern régészeti dokumentáció digitális és papíralapú változatához is elengedhetetlenül szükséges.

A 2-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Daly, P., Evans, T. L., Daly P., T., Digital Archaeology: Bridging Method and Theory. New York 2006, ISBN 978-0415310482

Morgan, C., Wright, H., Pencils and Pixels: Drawing and Digital Media in Archaeological Field Recording. Journal of Field Archaeology Volume 43, 2018 - Issue 2, ISSN: 0093-4690

Ajánlott irodalom:

Balm, R., Archaeology's Visual Culture: Digging and Desire. New York 2016, 978-1138941151

"MsoNormal" style="font-family:Calibri;margin-left:0px;text-align:justify;">Grant, J., Gorin, S., Fleming, N., The Archaeology Coursebook (An introduction to themes, sites, methods and skills), 4th ed., Routledge, 2015, ISBN 978-0415526883

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

A hallgatók megtanulják a raszteres és a vektor-alapú adatok feldolgozását és 2D-s megjelenítését.

b) képességei

Képesség raszteres és vektor-alapú táblák, táblázatok és illusztrációk elkészítésére.

Képes papíralapú rajzokból digitális illusztráció elkészítésére.

c) attitűdje

d) autonómiája és felelőssége

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK