Tantárgy adatlapja
A tárgy oktatásának célja annak elérése, hogy a hallgató a kurzust elvégezve önállóan hasznosítható tudással rendelkezzék a nemzetközi kapcsolatok kezelésének jogi alapintézményeiről.
A diplomáciai és konzuli jog keretén belül előtérbe kerül az 1961. évi Bécsi egyezmény szabályrendszere és fogalmai, az államok közti állandó képviseletek, a misszión belüli rangsor kérdése, a kinevezési eljárások és a különleges diplomáciai missziók, a konzuli posztok létesítése és a konzuli posztok, vlamint a konzul feladatai, az illetékeség és a menteség szabályai.
A nemzetközi válságkezelés kapcsán kitérünk a viták békés rendezésére bírói, nem bírói és köztes megoldásokkal (konfliktusok osztályozása: nem fegyveres/fegyveres (ezen belül nemzetközi/nem nemzetközi), a konfliktusok szabályozására, a szabályok kikényszerítési mechanizmusára az Alapokmány jelenlegi VI-VII. fejezete alapján, az államközi megoldásokra, az új kihívásokra (védelmi felelősség vs. humanitárius intervenció), végezetül a z ENSZ reform esélyeire és útjaira.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
1963. évi bécsi egyezmény a konzuli kapcsolatokról
2/1995. (III. 24.) KüM rendelet a tiszteletbeli konzulok küldéséről és fogadásáról
A konzuli védelemről szóló 2001. évi XLVI. számú törvény
1967. Európa Tanácsi konzuli egyezmény – regionális (európai)
Hargitai József: Diplomáciai és konzuli jog. Budapest: Aula, 2006.
Ajánlott irodalom:
Consular Rights and the Death Penalty after LaGrand in: American Society of International Law Proceedings 96 Am. Soc'y Int'l L. Proc. (2002) 309-320.
Consular Immunity: Alleged Criminal Activities of a Consular Officer
Lee, Edward G., Shidlowski, Alvin J., Roy, Julian K.: Notes and Comments/Notes et Commentaires: in: Canadian Yearbook of International Law 34 Can. Y.B. Int'l L. (1996) 293.
Shelton, Dinah L.: ICJ Jurisdiction - Vienna Convention on Consular Relations Diplomatic Protection - Reparations International Decision in: American Journal of International Law 98 Am. J. Int'l L. (2004) 559.
Hargitai József: A diplomáciai és konzuli kapcsolatok joga. Budapest: Aula, 2005.
Kovács Péter: Nemzetközi közjog. Budapest: Osiris, 2006.
Petró Rita – Sulyok Gábor: Nemzetközi közjogi dokumentumgyűjtemény. Budapest: Bíbor Kiadó, 2000. ISBN 9639103454
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri az emberi jogi és kisebbségi jogi rezsimeket, valamint azok regionális rendszerét.
Ismeri az ENSZ döntéshozatali mechanizmusát, ennek működését, illetve a reformjára vonatkozó elképzeléseket.
A hallgató tisztában lesz a nemzetközi jog aktorainak kompetenciáival, a válságok diplomáciai szintű kezelésének lehetőségeivel és korlátaival.
b) képességei
Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.
Képes értékelni a nemzetközi válságmegoldási intézkedések hatékonyságát, adott esetben megoldási javaslatokat tud kidolgozni.
c) attitűdje
Nyitott és toleráns azoknak a társadalmi csoportoknak a nézeteivel, gondolkodási formáival és életmódjával szemben, amelyekkel társadalomkutatóként szakmai munkája során kapcsolatba kerül.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.