Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék, elsajátítsák a döntéselmélet legfontosabb modelljeit, a döntésmódszertan alapjait, a döntés-előkészítés és a döntéshozatal elméleti hátterét és legfontosabb technikáit. Az általános elvi bevezetés után különböző valós problémák elemzésével bepillantást nyernek a döntéselmélet főbb iskoláinak munkájába, illetve olyan módszertani eszközöket ismerhetnek meg, melyeket ezek az irányzatok alkalmaznak. A kurzus célja, hogy a résztvevők megismerjék és megértsék a racionális, illetve korlátozottan racionális viselkedés hatásait a döntési folyamatokra; ezt követően képesek legyenek szakmai döntések elemzésére, a kreatív gondolkodásra, és tudatosodjon bennük azoknak az egyéni és szervezeti döntéspszichológiai folyamatoknak a jelentősége, amelyek a döntésekre hatással vannak.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
Döntéselmélet alapjai – a döntési folyamatok, racionalitás és kockázatkezelés. Döntési modellek – egyéni és csoportos döntéshozatali módszerek, például SWOT, mátrixmodellek. Kockázatelemzés és bizonytalanság kezelése – valószínűségszámítás, érzékenységvizsgálat. Döntéstámogató rendszerek – informatikai eszközök, adatelemzés szerepe a döntéshozatalban. Etikai és pszichológiai tényezők – kognitív torzítások, érzelmek és társadalmi hatások a döntésekben.
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
Problémaelemzés és döntési modellek elsajátítása: a helyzetek strukturált értékelése és a megfelelő döntési módszerek kiválasztása. Kockázatelemzés és bizonytalanság kezelése: lehetséges kimenetek előrejelzése és döntések optimalizálása. Döntéshozatali eszközök elsajátítása és alkalmazása: SWOT, döntési fák, mátrixok és más elemző módszerek használata. Csoportos döntéshozatal és konfliktuskezelés elsajátítása: hatékony együttműködés és konszenzuskeresés technikái. Stratégiai gondolkodás és döntési szimulációk elsajátítása, alkalmazása: hosszú távú célok meghatározása és forgatókönyv-alapú tervezés.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Zoltayné Paprika Zita: Döntéselmélet. Alinea Kiadó, 2005. ISBN 9638665122
March, James G.: Szervezeti tanulás és döntéshozatal. Alinea Kiadó, 2005. ISBN 9789638665133
Sibony, Olivier: Döntéshozatali csapdák. Hogyan visznek tévútra a torzítások (és mit tehetünk ellenük)? HVG könyvek, 2021 (E-könyv) ISBN 9789635651443
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Krogerus, Mikael - Tschappeler, Roman: 52 döntési modell. A stratégiai gondolkodás kézikönyve. HVG könyvek, 2012. ISBN 9789633040829
Ábrahám István: Döntéselméleti módszerek. Optimalizálás matematikai modellezéssel. Typotex, 2013. ISBN 9789632794310
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A hallgatók elsajátítják a döntéshozatal elméleti alapjait és gyakorlati módszereit. Megismerik a racionális és intuitív döntéshozatali modelleket, valamint a döntési folyamat lépéseit. Fejlődnek a készségeik: képesek problémák elemzésére, alternatívák kidolgozására és értékelésére. Készségszinten alkalmazzák a döntéstámogató módszereket. Magasabb szinten képesek a kritikai gondolkodásra: felismerik a kognitív torzításokat és a bizonytalanság kezelésének módszereit. Hatékonyan működnek együtt csoportos döntési helyzetekben. Világosan megfogalmazzák döntéseik indoklását szóban és írásban. Képessé válnak arra, hogy valós üzleti, közéleti, szervezeti környezetben is használják a tanultakat. Elsajátítják a felelősségteljes döntéshozói magatartást. Összegezve képessé válnak önálló döntéshozatalra és folyamatos tanulásra ezen a területen.