Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Győrffy Dóra
Tárgyleírás:

A kurzus az Európai Unió legfontosabb gazdaságpolitikai programjait tárgyalja és ezek hatását az Unió egészének illetve az egyes tagállamoknak a fejlődésre. A kurzus első részében a gazdasági integráció különböző lépcsőfokait nézzük végig a vámuniótól a monetáris unióig. A második részben a közösségi politikák hatását és reformjait vizsgáljuk meg különös tekintettel arra a kérdésre, mennyiben a gazdasági és mennyiben a politikai racionalitás határozza meg a döntéshozatalt és ez mennyiben releváns az egyes politikák kimenetelében. A globális pénzügyi válság felszínre hozta az Unió számos gyengeségét – a kurzus végén a válságra adott válaszokat elemezzük, és megvizsgáljuk, mennyiben hoznak ezek újdonságot a korábbi időszakhoz képest és mennyiben jelentenek előrelépést az integráció folyamatában.

A kurzus végére a hallgatók komoly áttekintéssel rendelkeznek majd az EU gazdaságpolitikai dilemmái tekintetében és képesek lesznek a különféle vitákat és reformelképzeléseket kritikus szemmel elemezni.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

WALLACE , Helen, POLLACK , Mark A., YOUNG , Alasdair R. (szerk.), Policy-making in the European Union, Oxford, New York, Oxford University Press, 2010, ISBN 0199544824

Ajánlott irodalom:

DAUGJBERG , Carsten, SWIMBANK , Alan, The Politics of CAP Reform: Trade Negotiations, Institutional Settings and Blame Avoidance, In: Journal of Common Market Studies, 2007, Vol. 45., No. 1., 1-22

DYSON , Kenneth, The first decade : credibility, identity and institutional fuzziness, In: DYSON , Kenneth ed., The Euro at Ten, Oxford, Oxford University Press, 2009, 1-19, ISBN 0-88132-430-2

FEATHERSTONE , Kevin, The Greek sovereign debt crisis and EMU: a failing state in a skewed regime, In: Journal of Common Market Studies, Vol. 49. No. 2, 2011, 193-217

MARCUSSEN , Martin, The Lisbon Process and Economic Reform : learning by benchmarking?, In

: DYSON , Kenneth (szerk.), The Euro at ten, Oxford, Oxford University Press, 2008, 87-107, ISBN 0-88132-430-2

NEHEIDER , Susanne, SANTOS, Indhira, Reframing the EU Budget Decision-Making Process, In: Journal of Common Market Studies, 2011, Vol. 49. No. 3., 631-651

TSOUKALIS , Loukas, The shattering of illusions – and what next?, In: Journal of Common Market Studies, 2011, Vol. 49., Annual review, 19-44.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK