Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja, hogy az igazságszolgáltatás legfontosabb területei működésének pszichológiai kérdéseivel megismertesse a hallgatókat.
Az igazságügyi pszichológia kialakulása, fogalma, elméleti és módszertani kérdései, területei, kapcsolata a társtudományokkal.
Témák:
A bűnügyi nyomozás lélektani kérdései, a bűnözői profilalkotás.
A tanúkihallgatás pszichológiája, a tanúk szavahihetősége, gyermektanúk kihallgatásának sajátosságai. A tanúkihallgatás új módszere: a kognitív interjú.
A bírósági tárgyalás 2 modellje, a signál detekciós és a horgony narratíva elmélet.
A bírói döntés pszichológiája, személyiségtényezők, attitűdök szerepe a döntéshozatalban. A pszichológus szakértő szerepe polgári perekben (gyermekelhelyezés, cselekvőképesség meghatározása). A pszichológus feladatai büntetőügyekben: nyomozati, bírósági és büntetés-végrehajtási szakaszban.
A tantárgy célja, hogy az igazságszolgáltatás legfontosabb területei működésének pszichológiai kérdéseivel megismertesse a hallgatókat.
Az igazságügyi pszichológia kialakulása, fogalma, elméleti és módszertani kérdései, területei, kapcsolata a társtudományokkal.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Kulcsár Zsuzsanna, Egészségpszichológia, Budapest, ELTE Eötvös Kiadó, 1998. ISBN 963-46315-6-8
Boros János, Jogpszichológia és kriminálpszichológia, In: Belügyi Szemle, 2004/6, 52. évf.
Boros János, A bűnözői profilalkotástól a tanúkihallgatásig: törekvések a mai kriminnálpszichológiában, In: Magyar Pszichológiai Szemle, 2003/2, LVIII. évf.
Boros János, Münnich Iván, Szegedi Márton (szerk), Psychology and criminal justice, New York, Walter de Gruyter, 1998. ISBN 3-11-016329-2
Davis, Graham M., Hollin, Clive R., Bull, Ray (szerk.), Forensic Psychology, New York, John Wiley and Sons, 2008. ISBN 978-047-005-833-6
Canter, D., Youngs, D., Investigative Interviewing, New York, John Wiley and Sons, 2009. ISBN 978-0-12-411577-4
Fisher, R., Geiselman, E., Memory-enhencing techniques for investigative interviewing: The cognitive interview, Springfield, Charles C. Thomas, 1992. ISBN 978-03980612-1-0
Huszár Ilona, Kuncz Elemér, Igazságügyi pszichiátria, Budapest, Medicina, 1998. ISBN 963-242-177-9
Oszvald Csilla, Sára Katalin, Igazságügyi szakértők kézikönyve. KJK, 1996. ISBN 963-224-026-X
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részleteiben átlátja a pszichológia tudományos elméleti problémáit, rálátással rendelkezik a tudomány történeti fejlődésére, és képes átlátni folyamatszerű összefüggéseket.
Ismeri és érti a tudományos kutatás, szakmai önképzés és a hatékony kommunikáció módszereit.
b) képességei
Képes a pszichológiai jelenségek vizsgálatához szükséges és releváns kérdések megfogalmazására, adatok felvételére és feldolgozására a pszichológia tudományos módszereivel.
Képes olyan kutatások tervezésére és kivitelezésére, melyek alkalmasak pszichológiai és kulturális jelenségek több szempontú vizsgálatára.
Képes a kutatásaiban és elemzéseiben a kultúrák közötti különbségeket szem előtt tartani.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Törekszik arra, hogy speciális szakmai érdeklődését elmélyítse és megszilárdítsa.
Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.
d) autonómiája és felelőssége
Kritikus tudatosság jellemzi szakmájához kapcsolódó kérdésekben.
Felelősen képviseli azokat a módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.
Elkötelezetten fejleszti tudását, lépést tart szakterületének fejlődésével.