Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Egyedi projektek vezetése
Tárgy kódja: BBNGM01500
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: dr. Virág Miklós
Tárgyleírás:

 

A tantárgy céljának rövid ismertetése:

A tantárgy szakmai-oktatási célja az, hogy az egyedi projektek tervezésében és teljesítésében alkalmazható alapvető projektvezetési eszközöket megismertesse a hallgatókkal, és elősegítse az elsajátított eszközrendszer alkalmazási készségének kialakulását.

Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:

-

Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:

A projektek és a szervezeti stratégia kapcsolata.

A sikerkritériumok és a projektvezetés mesterségének kapcsolata.

A létrehozandó projekteredmény megfogalmazása.

A projektben érintett érdekcsoportok értékelése.

A projekt teljesítési folyamatának tervezése (idő-, erőforrás- és költségtervezés).

A projektkockázatok értékelése.

A projektszervezeti megoldások.

A projektkontroll

A projektzárás.

A projektdokumentumok.

A projektvezetési eljárások.

A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Görög Mihály (2008): Projektvezetés. Aula Kiadó, Budapest. ISBN 9789639698499

Blaskovics Bálint, Kádár Zsombor, Bognár Norbert: Projektajánlatok menedzselése. Akadémiai Kiadó, 2023. ISBN 9789634549390

A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Clements, J. P. – Gido, J. (2006): Effective Project Management. Thomson, Intl. ISBN 0324638523

Cserháti Gabriella: Projektmenedzsment a K+F+I térben. Akadémiai Kiadó, 2023. ISBN 9789634548881

Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:

A tantárgy közvetlenül támogatja a Képzési és Kimeneti Követelményekben (KKK) meghatározott kompetenciaelemek elsajátítását az alábbi, a tantárgyi tematikában szereplő tartalmakon keresztül:

Szakmai kompetenciák fejlesztése: A hallgatók konkrét gyakorlati ismereteket szereznek az egyedi projektek vezetéséhez, így például a projektcélok és eredmények világos megfogalmazását, a projektek idő-, erőforrás- és költségtervezését, projektszervezeti megoldásokat, a projektkontroll módszereit, valamint a projektzárási folyamatokat. Ezzel képessé válnak arra, hogy önállóan és eredményesen vezessenek projekteket.

Döntéshozatali kompetencia megerősítése: A hallgatók képesek lesznek stratégiai döntéseket hozni, különösen a projektek sikerkritériumainak meghatározása, az érdekcsoportok értékelése, illetve a projektkockázatok felmérése és kezelése során. Ezeket a készségeket a gyakorlati feladatok és esettanulmányok megoldása révén sajátítják el.

Problémafeltárási és -megoldási készségek fejlesztése: A tantárgy keretében végzett gyakorlati munka során a hallgatók konkrét problémákon dolgoznak, amelyek során megtanulják a projektekben felmerülő akadályok azonosítását, elemzését és megoldását. Ez különösen igaz a projektkockázatok értékelésére, a projekttervezési folyamat során jelentkező nehézségekre, valamint a projekteredmények pontos meghatározására.

Kommunikációs és prezentációs készségek fejlesztése: A hallgatók rendszeres prezentációs gyakorlatok és csoportos viták segítségével fejlesztik kommunikációs készségeiket. Megtanulják világosan és hatékonyan bemutatni projektterveiket, dokumentációjukat, a projektekkel kapcsolatos eredményeket és döntési javaslatokat az érintett érdekcsoportok számára.

Együttműködési képességek erősítése: A tantárgy oktatási módszereinek központi eleme a csoportmunka, amelynek során a hallgatók aktívan részt vesznek a projektszervezeti struktúrák kialakításában, a projektkontroll feladatainak megoldásában, valamint a projektzárási tevékenységekben. Ezzel fejlesztik együttműködési készségeiket, és elsajátítják az interdiszciplináris csapatmunka, illetve az érdekcsoportokkal való hatékony együttműködés módszereit.

A tantárgy tehát a konkrét tananyaghoz kapcsolódó feladatok és esettanulmányok révén készíti fel a hallgatókat arra, hogy komplex egyedi projekteket valósítsanak meg, és hatékonyan integrálják azokat a szervezet stratégiai célkitűzéseivel.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

gazdálkodási és menedzsment BANG-XGM alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév BTK
szechenyi-img-alt