Tantárgy adatlapja
Az óra bemutatja az életmód fogalmát, értelmezéseit, az életmódot alakító tényezőket és ezek sokszínűségét. Kitérünk az életmód differenciáló szerepére a társadalmi hovatartozásban, az egyes társadalmi csoportokba való betagozódásban. A kurzus nagyobb része ezekkel a társadalmi csoportokkal kapcsolatos előítéleteket dolgozza fel hallgatói munkában. A kurzus megismerteti a hallgatókat az előítélet megértéséhez szükséges alapvető – szociológiai és szociálpszichológiai – megközelítésekkel, szempontokkal és a jelenség legfontosabb összetevőivel, mint társadalmi csoportok, csoporttagság (ők és mi csoportok), személyes és csoport attitűdök/identitás, társadalmi kategóriák - sztereotípiák - előítélet - diszkrimináció, jogi és egyéb társadalmi prevenciós törekvések. A hallgatók a rendelkezésre álló szakirodalom és empirikus kutatások eredményeinek összegyűjtésével és bemutatásával, a Magyarországon előítélettől sújtott társadalmi csoportokat vizsgálják (különösen a cigányság [cigányellenesség], zsidóság [antiszemitizmus], bevándorlók, migránsok, letelepedők [xenófóbia], homoszexuálisok és LMBTQ+ [homofóbia], nemi különbségek [szexizmus], fogyatékkal élők, deviánsok).
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Allport, W. Gordon, Az előítélet, Budapest, Gondolat, 1977. ISBN 9632804503.
Aronson, Elliot, A társas lény, Budapest, KJK, 1994. 233–275. o., ISBN 9632227271
Csepeli György, Szociálpszichológia, Budapest, Osiris, 1997. 455-516. o., ISBN 9633791685
Eliot R., Smith – Diane M., Mackie, Szociálpszichológia, Budapest, Osiris, 2001. 257-317. o., ISBN 9633895952
Ajánlott irodalom:
Ladányi János, A burkolt szelekciótól a nyí
;lt diszkriminációig, Budapest, MTA, 2009. ISBN 9639627185
Ladányi János – Szelényi Iván, A kirekesztettség változó formái, Budapest, Napvilág, 2004. ISBN 9639350281
Murányi István, Identitás és előítélet, Budapest, Új Mandátum, 2006. ISBN 9639609173
Síklaki István, Előítélet és tolerancia, Budapest, Akadémiai Kiadó, 2010. ISBN 9630586382
Standeisky Éva, Antiszemitizmusok, Budapest, Argumentum, 2007. ISBN 9634464471
2003. évi CXXV. törvény az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Elmélyült ismeretekkel rendelkezik szűkebb szakterületének minden fontosabb szegmenséről, érti a szociológiában meghatározó folyamatokat.
Magas szinten ismeri, érti és értelmezi a fontos szociológiai és társadalmi összefüggéseket.
Ismeri és érti azokat a társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a szociológiai gondolkodás meghatározó tendenciáit.
b) képességei
Szűkebb szakterületén képes a társadalmi problémák és konfliktusok okainak és hatásmechanizmusainak elemzésére és összegző értékelésére.
Képes a releváns, magyar és idegen nyelven közzétett publikációk folyamatos tanulmányozására, az azokhoz kapcsolódó bibliográfiák, tematikus összeállítások figyelemmel kísérésére.
Képes statisztikai adatelemzésre.
c) attitűdje
A tudományos szemléletmódok iránti megbecsülés elve alapján tevékenykedik, és nyitott a különböző megközelítési és értelmezési módokra.
Bízik saját tudásában és képességeiben, elkötelezetten képviseli szakmai elképzeléseit.
Tudatosan törekszik a tudományos értelemben vett objektivitásra.
A tudományos korrektség elve alapján jár el, kerülve minden hátrányos megk&u
uml;lönböztetést.
d) autonómiája és felelőssége
Személyes felelősséggel tartozik a szociológus mesterség szakmai és etikai szabályainak betartásáért, a szociológus szakma integritásának megőrzéséért.
Elkötelezetten képviseli a szakmai érdekeket.
Fokozott felelősséggel tartozik a kutatási alanyok biztonsága, anonimitása és személyes adataik védelme iránt.