Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Előítéletek, sztereotípiák és csoportközi viszonyok
Tárgy kódja: BMNTK00900M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Batta Barbara
Tárgyleírás:

 

A tantárgy céljának rövid ismertetése:

Ezen a kurzuson a hallgatók megvizsgálják, hogy miért léteznek sztereotípiák és előítéletek, és ezek milyen hatással vannak a politikára.

Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:

A kurzus hallgatói megismerkednek a társadalmi identitáselmélettel és annak politikára való alkalmazásával is. Megismerik az elméleti érveket és konkrét példákat arra, hogyan lehet csökkenteni az előítéleteket és növelni a toleranciát.

Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:

-

A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Eugene Borgida, Christopher M Federico, John L Sullivan (Eds.): The Political Psychology of Democratic Citizenship (Series in Political Psychology). Oxford University Press, 2009. ISBN 978-0195335453

Lynne M. Jackson: The Psychology of Prejudice: From Attitudes to Social Action. American Psychological Association, 2019. ISBN 978-1433831485

A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Bettina Spencer: Stereotyping and Political Decision. Online publikálva: 2019 június 25-én.

https://doi.org/10.1093/acrefore/9780190228637.013.1000

Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:

A tantárgy során a hallgatók megismerik az előítéletek, sztereotípiák és csoportközi attitűdök szociálpszichológiai és társadalomtudományi elméleteit, empirikus vizsgálatait. A tárgy kitér a diszkrimináció, etnocentrizmus, társadalmi identitás és interakciós dinamika mélyebb megértésére. A hallgató ezek alapján ismeri és érti a társadalmi struktúrákat, viszonyrendszereket, valamint a társadalomtudományok főbb elméleteit és kutatási eredményeit.

A kurzus célja, hogy a hallgatók felismerjék és megértsék a csoportközi előítéletek és sztereotípiák hatásait az egyének és csoportok életére, ezáltal fejlődik társadalmi érzékenységük és empátiájuk. A hallgatók jobban átlátják a hátrányos megkülönböztetés és kirekesztés társadalmi következményeit, nyitott, elfogadó és érzékeny magatartást tanúsítanak a társadalmi sokféleséggel kapcsolatban, és képesek reflektálni saját előítéleteikre is, mivel a tantárgy során a hallgatók nemcsak mások előítéleteit tanulmányozzák, hanem saját sztereotip gondolkodásukat is elemzik, ezzel fejlesztve kritikai önreflexiójukat.

Megtanulják felismerni a közbeszédben és a politikai kommunikációban megjelenő előítéletes retorikát. A csoportközi kapcsolatok dinamikájának megértetése elengedhetetlen a multikulturális társadalmakban való hatékony együttműködéshez. Ennek köszönhetően a hallgatók olyan tudást és készségeket szereznek, amelyek elősegítik az interkulturális kommunikációt és konfliktuskezelést. A tárgy segíti a hallgatók politikai és társadalmi felelősségtudatának fejlesztését: megérthetik, hogyan járulhatnak hozzá egy inkluzívabb, előítélet-mentesebb közélethez és társadalomhoz. Végül, de nem utolsó sorban a tárgy erősíti a demokratikus értékek, az egyenlőség és emberi jogok iránti elköteleződést.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

társadalmimagatartás-elemzés és politikai kommunikáció BMNT-XTMPK mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 2 félév BTK
szechenyi-img-alt