Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: EU a világgazdaságban
Tárgy kódja: BMNNT02000M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szigetvári Tamás
Tárgyleírás:

Célunk, hogy az MA-képzés keretében a korábban megszerzett ismeretekre alapozva átfogóan bemutassuk az Európai Unió helyzetét és perspektíváit a világgazdaságban. A tárgy keretében részletesen kívánjuk elemezni az Európai Unió gazdaságának kulcskérdéseit. Nemzetközi összehasonlításban mutatjuk be a fejlődés meghatározó tényezőit, a fenntartható fejlődés, az emberi erőforrások központba állításának fontosságát. Összevetjük a reálgazdasági fejlődés és a pénzügyi egyensúly-teremtés problémáit, kezelésének feladatait az Európai Unióban és a világban.

A tanegység tartalma: a globalizáció, az integráció, a nemzetállamok és a regionalizmus viszonya az EU-ban és a világban; a szociális piacgazdaság múltja, jelene és jövője Európában; a gazdaságpolitika alapvető irányai az EU-ban és a világgazdaságban; a fenntartható fejlődés, a humán erőforrások és a pénzügyi egyensúly együttes kezelésének kérdései; az EU világgazdasági pozíciói, versenyelőnyei és hátrányai; az EU a világkereskedelemben; az EU részvétele a nemzetközi kereskedelempolitikában, a GATT-ban és a WTO-ban; a kvázi egységes belső piac kereskedelmi hatásai; az EU helyzete nemzetközi összehasonlításban a fejlődés kulcsterületein (egészségügy, oktatás, kutatás-fejlesztés, infrastruktúra, energia); az euró, mint közös európai valuta, a dollár és a fő tartalékvaluták viszonya; a három centrum harca (EU, USA és Japán); az EU harapófogóban: az USA technológiai fölénye, Kína és a dél-kelet-ázsiai országok térhódítása a világpiacon és Európában; elmélyítés és kibővítés – az eddigi eredmények és perspektívák. Kelet-Közép-Európa és Magyarország a kibővített Európai Unióban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

BOTOS Katalin, KŐRÖSI István, Az Európai Unió a XXI. század elején, Budapest, PPKE, Szent István Társulat, 2007. ISBN 978-963-361-946-9

Ajánlott irodalom:

BOTOS Katalin, KŐRÖSI István, Nemzetközi gazdasági ismeretek, Budapest, PPKE, Szent István Társulat, 2005. ISBN 963-361-649-2

KŐRÖSI István, Hanyatló állam – torz piac? : Az állam és a piac kapcsolata a XXI. század Európában, In: BOTOS Katalin, KATONA Klára (szerk.), Verseny és versenyképesség, Budapest, Szt. István Társulat, 2007. 21-34, ISBN 978-963-361-981-0

KŐRÖSI István, A humán tőke felértékelődése és a lisszaboni stratégia – a kutatás-fejlesztés, az innováció, az egyensúly és a versenyképesség javítása, In: Magyar Közgazdasági Társaság, konferenciakötet, 2008.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri és érti azokat a hazai, európai és globális társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a társadalomtudományi gondolkodás alaptendenciáit.

Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.

b) képességei

Képes a világgazdasági folyamatok mélyebb megértésére és az Európai Uniót, illetve Magyarországot érintő gazdasági jellegű kihívások elemzésére

c) attitűdje

Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.

d) autonómiája és felelőssége

Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt