Tantárgy adatlapja
A kurzus célja, hogy bemutassa az EU külpolitikájának biztonság- és védelempolitikai dimenzióját. A kurzus első órája az EU külpolitika születésének történetével foglalkozik, röviden áttekintve a Római Szerződéstől a Maastrichti Szerződésig tartó EK-időszakot. A második óra az 1991-1998-as időszak releváns eseményeit tekinti át, a St. Malo-i csúcstalálkozóig bezárólag. Az ezt követő három óra az 1999-es Helsinki Headline Goal-lal és annak megvalósításával foglalkozik, részletesen kitérve az intézményi aspektusok mellett a katonai képesség-fejlesztésre is.
A félév második részében pedig EU jelenlegi biztonság- és védelempolitikai tevékenységével foglalkozik, számba véve a főbb válságkezelési missziókat, és kitekintve egyes olyan speciális területekre is, mint az Európai Védelmi Ügynökség tevékenysége.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
BAILES, Alyson, HEROLF, Gunilla, SUNDELIUS, Bengt (szerk.), The Nordic countries and the European Security and Defence Policy, Stockholm, SIPRI, 2006. ISBN 0-19-929084-9
GREVI, Giovanni, HELLY, Damien, KEOHANE, Daniel, ESDP: The First Ten Years (1999-2009) Paris, 2009. EU Institute for Security Studies. https://www.iss.europa.eu/sites/default/files/EUISSFiles/ESDP_10-web_0.pdf
VASCONSELOS, Alvaro (szerk.), What Ambitions for European Defense in 2020?, Paris, 2009. EU Institute for Security Studies, https://www.iss.europa.eu/sites/default/files/EUISSFiles/What_ambitions_for_European_defence_in_2020_0.pdf
Ajánlott irodalom:
MÖLLING, Christian, BRUNE, Sophie-Charlotte, The Impact of the Financial Crisis on European Defence, Part 1., Brussels, 2011. European Parliament.
http://www.swpberlin.org/fileadmin/contents/products/fachpublikationen/Moelling_Brune_EU_Studie_2011_Teil1_ks.pdf
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri és érti azokat a hazai, európai és globális társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a társadalomtudományi gondolkodás alaptendenciáit.
Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.
A hallgató érteni fogja a közös kül- és biztonságpolitika komplex problematikáját, ls rendelkezik egy jövőképpel a témát illetően.
b) képességei
Képes a társadalmi konfliktusok és problémák bonyolult rendszerében eligazodni, szűkebb szakterületén elmélyültebb ismereteire építve aktívan be tud kapcsolódni a konfliktusok feltárásának munkálataiba.
Képes elmagyarázni ennek kihívásait nem uniós partnerek számára, előmozdíthatja az erről való párbeszédet és cselekvően hozzájárulhat ennek megerősítéséhez a döntéselőkészítési folyamatokban.
c) attitűdje
Nyitott minden társadalomkritikai szerepvállalásra, ha szakmai felfogásával ütköző folyamatok indulnak el társadalmi környezetében.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.