Tantárgy adatlapja
Az Európai Unió sajátos jogrendszerével való ismerkedés, e terjedelmes és szerteágazó témának a tömör, lényegre törő bemutatása, a biztos ismereti alapok lefektetése, különös tekintettel a nemzetközi kapcsolatok szakértőinek speciális követelményeire.
Az európai integráció eszmetörténete, integrációs elméletek. Az államok összefonódásának alapvető alakzatai, az Európát érintő nemzetközi gazdasági és politikai szervezetek. Az ESZAK, az Euratom és az Európai Gazdasági Közösség létrejötte és lényegük. A szupranacionalitás kérdése. Az Európai Uniós, mint sajátos nemzetközi szervezet. Az integráció elmélyülésének és kibővülésének főbb szakaszai, Rómától Maastrichtig és Lisszabonig. Az Európai Unió építménye, intézményrendszere, döntéshozatali mechanizmusa. Az Európai Tanács. Az Európai Parlament és hatáskörének bővítése. A Miniszterek Tanácsa és a COREPER. Az Európai Bizottság. Az Európai Bíróság. Az Európai Központi Bank és a Központi Bankok Európai Rendszere. Egyéb szervek és ügynökségek. Strukturális Alapok és a Kohéziós Alap. Az uniós jogrendszer, jogforrások, a tagállamok jogrendszeréhez való viszony.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
VÁRNAY Ernő, PAPP Mónika, Az Európai Unió joga, Budapest, Complex, 2010. ISBN 978-963-295-075-4
BLUTMAN László, Az Európai Unió joga a gyakorlatban, Budapest, HVG-ORAC, 2010. ISBN 978-963-258-090-6
Ajánlott irodalom:
OSZTOVITS András (szerk.), Az Európai Unióról és az Európai Unió működéséről szóló szerződések magyarázata, Budapest, Complex, 2011. ISBN 978-963-295-130-0
HORVÁTH Zoltán, Kézikönyv az Európai Unióról, Budapest, HVG-ORAC, 2011. ISBN 978 963-258-1460
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.
Ismeri az Európai Unió intézményrendszerének működését, hatásköreit, szakpolitikáit.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.
c) attitűdje
Képviseli a magyar és az európai identitás vallási és társadalmi, történeti és jelenkori sokszínűségét.
Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.
Önálló, konstruktív és erős érdekérvényesítő az intézményen belüli és kívüli együttműködési formákban.