Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Európa-koncepciók
Tárgy kódja: BMNNT08200M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Botos Máté László
Tárgyleírás:

 

A tantárgy célja, hogy átfogó képet adjon a középkortól a második világháborút követő évtized időszakában született különböző európai összefogás kísérletekről. A fontosabb koncepciók forrásfeldolgozására is sor kerül a rendelkezésre álló szöveggyűjtemény alapján.

A főbb témakörök az alábbiak:

A középkor Európa-képe; reneszánszkori elképzelések; a felvilágosodás különböző felfogásai; a romantika Európa-tervei; a 19. század második felében született elképzelések; német és osztrák Mittel-Europa tervek; a Szovjetunió Európa-politikája; a dunai-térség rendezésének tervei; regionális szövetségi szervezetek az 1930-as években; nemzetiszocialista tervek; a tengelyhatalmak Európa-tervei; az ellenállási mozgalmak tervei; Európa-tervek Nagy-Britanniában és az USA-ban; a Vatikán Európa-terve; a Schumann-terv.

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

NÉMETH István, Európa-tervek, 1300-1945, Budapest, Eötvös, 2001. ISBN 963-463-463-X

URWIN, Derek W., A közös Európa : az európai integráció 1945-től napjainkig, Budapest, Corvina, 2003. ISBN 963-13-5306-0

LEONARD, Dick, Európai Unió: történet, szervezet, működés, Budapest, Geomédia Szakkönyvek, 2002. ISBN 963-7910-66-4

Ajánlott irodalom:

LENDVAI L. Ferenc, Közép-Európa koncepciók, Budapest, Áron, 1997, ISBN 963-85504-8-1

 

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri és érti azokat a hazai, európai és globális társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a társadalomtudományi gondolkodás alaptendenciáit.

Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.

b) képességei

Képes a megszerzett ismeretei birtokában a társadalmi folyamatok általa kutatott szeletében új tudományos eredmények elemzésére, új tények és összefüggések feltárására, tudásának önálló szakmai koncepció formájában történő értékesítésére.

c) attitűdje

Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.

d) autonómiája és felelőssége

Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BMNT-XNT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
politikatudomány BMNT-XPO mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt