Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Európai művelődéstörténet (Modern kor.)
Tárgy kódja: BMNNT08300M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Botos Máté László
Tárgyleírás:

A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a modern európai kultúrtörténet legfontosabb fejezeteivel, folyamataival és jelenségeivel. A kurzus hangsúlyt helyez az eszmék, a társadalom és a művelődés közötti összefüggések bemutatására, és behatóan tárgyalja a modern kultúra különféle területeit. Ennek során multidiszciplináris megközelítést alkalmazva kitérünk a „kultúra” és a „civilizáció” fogalmainak értelmezésére, amely a politikai eszme- és ideológiatörténeti szempontból is releváns kérdésfelvetéseket hordoz. A kurzus során a hallgatók multidiszciplináris elemző és értékelő készségekre tesznek szert a modern kultúra megítélését illetően, amely egyaránt táplálkozik művészet- irodalomtörténeti, kultúratudományi, szociológiai és kulturális antropológiai látásmódjuk elmélyítéséből.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Romsics Ignác: A 20. század képes története. Rubicon Ház, 2008. (kultúrával kapcsolatos fejezetek) ISBN 9789639839021

James A. Winders: European Culture since 1848. Palgrave Macmillan, 2001. ISBN 978-0312214166

Werner Hoffmann: A földi paradicsom, Képzőművészeti Kiadó, 1987. ISBN 9633362970

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri és érti azokat a hazai, európai és globális társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a társadalomtudományi gondolkodás alaptendenciáit.

Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi t&

iacute;pusairól.

Ismeri a társadalomtudományokra jellemző adatgyűjtési, feldolgozási és értelmezési technikákat, és a politikai kutatás megkülönböztető sajátosságait.

b) képességei

Képes a társadalmi konfliktusok és problémák bonyolult rendszerében eligazodni, szűkebb szakterületén elmélyültebb ismereteire építve aktívan be tud kapcsolódni a konfliktusok feltárásának munkálataiba.

c) attitűdje

Nyitott és toleráns azoknak a társadalmi csoportoknak a nézeteivel, gondolkodási formáival és életmódjával szemben, amelyekkel társadalomkutatóként szakmai munkája során kapcsolatba kerül.

d) autonómiája és felelőssége

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BMNT-XNT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt