Tantárgy adatlapja
A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a modern európai kultúrtörténet legfontosabb fejezeteivel, folyamataival és jelenségeivel. A kurzus hangsúlyt helyez az eszmék, a társadalom és a művelődés közötti összefüggések bemutatására, és behatóan tárgyalja a modern kultúra különféle területeit. Ennek során multidiszciplináris megközelítést alkalmazva kitérünk a „kultúra” és a „civilizáció” fogalmainak értelmezésére, amely a politikai eszme- és ideológiatörténeti szempontból is releváns kérdésfelvetéseket hordoz. A kurzus során a hallgatók multidiszciplináris elemző és értékelő készségekre tesznek szert a modern kultúra megítélését illetően, amely egyaránt táplálkozik művészet- irodalomtörténeti, kultúratudományi, szociológiai és kulturális antropológiai látásmódjuk elmélyítéséből.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Romsics Ignác: A 20. század képes története. Rubicon Ház, 2008. (kultúrával kapcsolatos fejezetek) ISBN 9789639839021
James A. Winders: European Culture since 1848. Palgrave Macmillan, 2001. ISBN 978-0312214166
Werner Hoffmann: A földi paradicsom, Képzőművészeti Kiadó, 1987. ISBN 9633362970
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri és érti azokat a hazai, európai és globális társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a társadalomtudományi gondolkodás alaptendenciáit.
Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.
Ismeri a társadalomtudományokra jellemző adatgyűjtési, feldolgozási és értelmezési technikákat, és a politikai kutatás megkülönböztető sajátosságait.
b) képességei
Képes a társadalmi konfliktusok és problémák bonyolult rendszerében eligazodni, szűkebb szakterületén elmélyültebb ismereteire építve aktívan be tud kapcsolódni a konfliktusok feltárásának munkálataiba.
c) attitűdje
Nyitott és toleráns azoknak a társadalmi csoportoknak a nézeteivel, gondolkodási formáival és életmódjával szemben, amelyekkel társadalomkutatóként szakmai munkája során kapcsolatba kerül.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.