Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete
Tárgyfelelős oktató: Ádám Anikó
Tárgyleírás:

A tantárgy áttekintést ad a 17. századi francia irodalom legfontosabb irányzatairól a történelmi, vallási, társadalmi és kulturális változások tükrében. A hallgatók megismerik az irodalmi műfajok, a színház, a próza fejlődését a 17. században, valamint a korabeli filozófiai és teológiai irányzatokat.

Megtanulják a felvilágosodás kulcsfogalmait; a filozófiai gondolkodás (természet, ember, társadalom), a próza és a színház fejlődését a 18. században.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

ROBERT Richard, Les Mouvements littéraires en Europe, XVIe-XVIIIe siecle, Paris, P. U. F., 2003, ISBN 2130532802

François Bluche, Marcel Le GlayDictionnaire du Grand Siecle, Fayard,  2005, ISBN 978-2-213-62144-9

Robert Mauzi, Précis de littérature française du XVIIIe siecle, Paris, PUF, 1990, 256 old., ISBN 978-2-13-042859-6,

Corneille, Le Cid; Racine, Phedre; Moliere, Dom Juan; Mme de La Fayette, La Princesse de Cleves; Pascal, Les pensées; Montesquieu, Les lettres persanes; Diderot, Le neveu de Rameau; Voltaire, Candide; Rousseau, Les confessions; Laclos, Les liaisons dangeureuses

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása

- Tisztában van az adott újlatin nyelv és kultúra jellemző kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel.

- Ismeri az adott újlatin nyelv egyes területeinek (irodalom-, nyelv- és kultúratudomány) szakkifejezéseit.

képességei

- Műfajilag sokszínű szövegeket és kulturális jelenségeket értelmez az adott újlatin nyelven.

- Az adott újlatin nyelvhez és kultúrához kapcsolódóan kiválasztja és alkalmazza a szakmai problémának megfelelő nyelvészeti, irodalomtudományi vagy kultúratudományi módszert.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK