Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Függőségek, szenvedélybetegségek az iskolában
Tárgy kódja: BT-PSZ-5900
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Nyiri Andrea Katalin
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy a hallgató szerezzen általános ismereteket a függőségekről, azok mibenlétéről, lélektanáról, az addikciók fajtáiról. A függőség megelőző elsődleges és másodlagos preventív módszerekről.

Főbb tematikai csomópontok:

1.       Általános ismeretek a függőségről.

2.       Drogok és új jelenségek a drogfüggőség vonatkozásában.

3.       Internetfüggőség, online játékfüggőség,

4.       Szerencsejáték függőség és mindezek megjelenése az iskolai közegben.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

-        Kály-Kullai Károly: Utak – útkeresők – szenvedély – betegség, Új Ember, Budapest, 2007.

Ajánlott irodalom:

-

le="font-family:"Times New Roman",serif; mso-fareast-font-family:Calibri;color:black">Demetrovics Zsolt (szerk.): Az addiktológia alapjai, 1–4. kötet, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2007–2010;

-        May, Gerald G.: Függőség és kegyelem, Harmat, Budapest, 2006;

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

Tudása:

-        Szakmai ismeretei vannak a függőség kialakulásáról, megelőzéséről és kezelési lehetőségiről. Ismeri a függőségek fajtáit hasonlóságait és különbségeit.

<

span style="font-family:"Times New Roman",serif;mso-fareast-font-family:Calibri; color:black">Képességei:

-        Képes felismerni a függőség jeleit egy gyermeken. Tudja, hogy miként járjon el ilyen esetben. Képes felismerni a függőség veszélyeztető jeleit a kiskorú gondviselőjén, tudja, hogy miként járjon el.

Attitűdje:

-        A függőségekhez való hozzáállásában a szakmai ismereteire és nem előítéletekre hagyatkozik. Képes a függőségre betegségként tekinteni, nyitott arra, hogy ennek okait feltárja.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

gyermek- és ifjúságvédelem szakterületen pedagógus-szakvizsgára felkészítő BSLP-PSZGYI szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK