Tantárgy adatlapja
A kurzus célja kettős: egyrészt a gazdasági biztonság témakörével foglalkozik, másrészről a biztonság és védelem gazdasági aspektusait igyekszik elemezni.
Az új évezred felértékelte a gazdasági biztonság fogalmát, részben a katonai erő csökkenő alkalmazhatóságának köszönhetően, amit az elmúlt időszak katonai beavatkozásainak egyes negatív következményei (politikai destabilizáció, növekvő szegénység, etnikai tisztogatás, tömeges migráció) is alátámasztanak. Ugyanakkor a növekvő gazdasági interdependencia, a termelési tényezők (nyersanyagok, szolgáltatások, tőke, kisebb részben a munka) liberalizációja is a gazdasági biztonság növekvő jelentőségét erősítette. A globális gazdasági és pénzügyi válság és kezelése szintén hozzájárult ahhoz, hogy a politikai döntéshozók, de a társadalmak számára is egyre nyilvánvalóbb a gazdasági biztonság fontossága. Néhány központi kérdéskör, amivel foglalkozunk a kurzus során: 1. Piacra jutás és termelési tényezők biztonsága 2. Kínálat-oldali biztonság (supply security) 3. Pénzügyi biztonság 4. Környezeti biztonság 5. Technológiai biztonság.
A biztonság és védelem közgazdaságtana témakörben olyan biztonsági/védelmi témakörök gazdasági aspektusait tárgyaljuk, mint: a védelem gazdaságtana; védelmi kiadások; katonai kiadások a világban; hadiipar és fegyverkereskedelem; a békefenntartás, a terrorizmus és a szankciók politikai gazdaságtana, stb.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Hartley, Keith (2007): Defense economics: achievements and challenges. Economics of Peace and Security Journal, 2(1): 45-50.
Inotai, András (2015): Economic security – Key Challenge of the 21st Century. In: UNDP (2015): Rebalancing Global Economic Governance. Opportunities of China and the G20 beyond 2015. Beijing.
Nanto, Dick K. (2011): Economics and National Security: Issues and Implications for U.S. Policy. CRS Report for Congress. https://sgp.fas.org/crs/natsec/R41589.pdf
Ronis, R. Sheila (2011): Economic Security: Neglected Dimension of National Security? National Defence University Press, Washington D.C. ISBN 978-1780396637
Ajánlott irodalom:
Sandler, Todd – Keith Hartley (1995; 2007): Handbook of Defense Economics. Vol 1-2., Elsevier B.V.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a világgazdaság főbb tendenciáit és a világ egyes régióinak gazdasági folyamatait, különös tekintettel az Európai Unió gazdasági helyzetére vonatkozóan.
Ismeri a nemzetközi politikai, gazdasági, jogi és társadalmi intézmények és folyamatok mélyebb összefüggéseit.
b) képességei
Képes összehasonlító gazdasági elemzések végzésére alapvető közgazdasági és statisztikai ismeretek, valamint világgazdasági elméletek birtokában.
Képes definiálni a nemzetközi rendszer egyes szereplőinek gazdasági és politikai érdekeit, illetve azok összefüggésrendszerét.
c) attitűdje
Nyitott és toleráns azoknak a társadalmi csoportoknak a nézeteivel, gondolkodási formáival és életmódjával szemben, amelyekkel társadalomkutatóként szakmai munkája során kapcsolatba kerül.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.