Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a gazdasági élet jogi kereteit, a gazdasági szereplők működését szabályozó jogintézményeket, valamint az üzleti tevékenység során alkalmazandó jogi normákat. A kurzus hozzájárul a jogtudatos gazdasági gondolkodás kialakításához, és támogatja a felelős, jogszerű és szabályozott gazdasági döntéshozatalt.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A jogrendszer alkotmányos alapjai, jogalkotás, jogalkalmazás, jogforrások
Jogi személyek, társasági jogi alapok
A dologi jog alapjai
Kötelmi jog általános fogalmai, egyes fontosabb szerződéstípusok
Pénzügyi szolgáltatási szerződések betét, pénzforgalom, hitel és kölcsönügyletek, lízing és faktorálás
Az értékpapírjog alapjai, a pénzügyi eszközök
Befektetési szolgáltatási szerződések
Kriptoszabályozás
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
-
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Az előadások anyaga (előadásvázlatok)
2013. évi V. törvény a Polgári törvénykönyvről (vonatkozó részek)
Dr. Navratyil Zoltán: Dologi jog. Budapest, Menedzser Praxis, 2014. ISBN 9789638998606
Halász Zsolt: Bankjog (előkészületben)
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Lábady Tamás: A magánjog általános tana. (Szent István Társulat, Budapest 2018) ISBN 9789632777504
Csehi Zoltán (szerk.): Kötelmi jog a 2013. évi V. törvénykönyv alapján. (MenedzserPraxis, Budapest 2014) ISBN 9789638998660
Dr. Csehi Zoltán: Jogi személy a 2013. évi V. törvény alapján. (MenedzserPraxis, Budapest 2014.) ISBN 9789638998675
Tomori Erika: Értékpapírjog és a tőkepiac szabályozása, Mobil Kiadó 2016.
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A tantárgy bemutatja a gazdasági élet legfontosabb jogterületeit – így különösen a polgári jogot, cégjogot, szerződéses jogviszonyokat és a versenyjogot. Ezáltal a hallgatók átlátják a gazdasági működés jogi környezetét. A kurzus során a hallgatók megismerik a szerződéses jog alapjait, a szerződés létrejöttének és teljesítésének feltételeit, valamint a jogviták kezelésének lehetőségeit. Ez hozzájárul a hallgatók tárgyalási és jogi kockázatfelmérési készségeinek fejlődéséhez. A tantárgyban a hallgatók áttekintést kapnak a vállalkozások működési formáiról, a cégek alapításának, működésének és megszűnésének jogi szabályairól, elősegítve ezzel a vállalkozói attitűd jogi megalapozottságát. A tantárgy fejleszti a hallgatók képességét arra, hogy a gazdasági gyakorlat során felmerülő jogi kérdéseket azonosítsák, elemezzék, és azokra megfelelő megoldást keressenek – akár szakértő bevonásával. A tantárgy célja, hogy elősegítse a hallgatók etikus, jogilag megalapozott és felelős gazdasági szerepvállalását. A jogi ismeretek birtokában a hallgatók képesek lesznek úgy tervezni és megvalósítani gazdasági tevékenységet, hogy az megfeleljen a szabályozási és etikai elvárásoknak is.