Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A gazdasági matematika célja, hogy a matematikai eszközöket és módszereket alkalmazza gazdasági és pénzügyi problémák megértésére, elemzésére és megoldására. Ezek a matematikai módszerek többek között az algebra, függvények, deriválás, mátrixok, valószínűségszámítás, statisztika stb.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
Háttér ismeretek: Valós számok struktúrája, részhalmazai. Egyenletek, lineáris egyenletrendszerek megoldása, matematikai jelölések, rövidítések. Halmazalgebra, eseményalgebra. Matematikai logika.
Mátrix- és vektoralgebra.
Egyváltozós valós függvények: elemi függvények, valós függvények tulajdonságai
Differenciálszámítás: deriválási szabályok, elemi- és összetett függvények derivált függvényei, egyváltozós függvények optimalizálása
Integrálszámítás: egyváltozós valós függvények integrálási módszerei, és alkalmazásai
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
A képletek értelmezése és átalakítása, az arányok és százalékszámítások gyakorlata, valamint az egyenletek és egyenlőtlenségek megoldása, amelyeket gyakran használunk gazdasági problémák modellezése során. Különböző típusú függvények – például lineáris, kvadratikus, exponenciális és logaritmikus –, amelyek segítségével költség-, bevétel- és profitfüggvényeket írhatunk le. Ezek vizsgálata lehetővé teszi, hogy összefüggéseket fedezzünk fel gazdasági változók között, és meghatározzuk a vállalkozások számára legkedvezőbb működési pontokat, például a profitmaximalizálás vagy a költségminimalizálás érdekében. Valós gazdasági helyzetek matematikai modellezése. Ez magában foglalja az adatok gyűjtését, rendszerezését, a megfelelő modell kiválasztását, annak matematikai formába öntését, majd az eredmények értelmezését.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Sydsaeter, K.–Hammond, P. [2008]: Matematika közgazdászoknak. (Eredeti cím: Essential Mathematics for Economics Analysis, Aula Kiadó, 2003. ISBN 963907876X
Bércesné dr. Novák Ágnes: Lineáris algebra, Az alapoktól az Euklideszi terekig, PPKE ITK, 2013. ISBN 9789638731197, Pázmány Egyetem eKiadó, Budapest, 2012.
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Komlósi Sándor: Gazdaságmatematika I. PPK, KTK 2008. ISBN 9789636422424
Szász Gábor, Matematika I. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2000. ISBN 9631868346
Szász Gábor, Matematika II. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2000. ISBN 9631908704
Scharnitzky Viktor: Mátrixszámítás. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 2008. ISBN 9789631630053
Scharnitzky Viktor: Matematikai feladatok. Nemzeti Tankönyvkiadó, 1998. ISBN 9631911616
Ian Jacques: Mathematics for Economics and Business, Pearson Education Limited, 2015. ISBN 9781292074290 (PDF)
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A gazdasági matematika tantárgy elvégzése eredményeként a hallgató képes önálló gyakorlati munkavégzésre a közgazdaság területén. A megszerzett elméleti ismeretek és módszertani eszközök segítségével képes feltárni, rendszerezni és elemezni a tényeket és alapvető összefüggéseket például a gazdaság, üzlet pénzügy területén. Önálló következtetéseket von le, kritikai megjegyzéseket fogalmaz meg, és döntés-előkészítő javaslatokat dolgoz ki, miközben rutinszerűen és részben ismeretlen helyzetekben – akár hazai, akár nemzetközi környezetben – is képes megalapozott döntéseket hozni.