Tantárgy adatlapja
A globalizáció következtében biztonsági környezetünk és a ránk leselkedő fenyegetések alapvető átalakuláson mentek keresztül. A tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a globális biztonsági kihívásokat, amelyek a posztbipoláris korszak viszonyainak köszönhetően alakultak ki vagy erősödtek fel. Ezek zöme – mint a kiberbiztonság – korábban ismeretlen volt, vagy komoly transzformáción mentek át az elmúlt évtizedekben (kalózkodás). A témák érintenék a túlnépesedés, az urbanizáció, a klímabiztonság, az erőforrás-háborúk, illetve az egészségügyi biztonság problémáját. A kurzus célja, hogy a hallgatókat olyan komplex látásmóddal vértezze fel, amelynek segítségével jobban megérthetik napjaink válságait, fenyegetéseit és az azokban fellelhető összekapcsolódási hatásokat.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Berzsenyi Dániel – Csiki Tamás (szerk.): Globális biztonsági kihívások. Megjelenés alatt.
Gazdag Ferenc (szerk.): Biztonsági tanulmányok – Biztonságpolitika. ZMNE, Budapest, 2011. ISBN 9 786155057236
Ajánlott irodalom:
Ocean Kristen Boon; Aziz, Z. Huq; Douglas C. Lovelace: United States Approaches to Global Security Challenges, US. State Department, 2012. ISBN 978-0199915903
Kaiser Ferenc: A túlnépesedés és globális biztonsági kihívásai I. Nemzet és Biztonság, 2011. 5. szám
https://www.nemzetesbiztonsag.hu/cikkek/kaiser_ferenc-a_tulnepesedes_es_globalis_biztonsagi_kihivasai.pdf
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a nemzetközi kapcsolatok elméletének legfontosabb paradigmáit, és tájékozott az egyes elméleti irányzatok közötti vitákkal kapcsolatban.
Tájékozott a 21. századi legjelentősebb világpolitikai konfliktusok és válságok összefüggésrendszerében.
b) képességei
Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.
Képes definiálni a nemzetközi rendszer egyes szereplőinek gazdasági és politikai érdekeit, illetve azok összefüggésrendszerét.
c) attitűdje
Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.