Tantárgy adatlapja

Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Bank Barbara
Tárgyleírás:

Az előadás célja, hogy a történeti folyamatokat globális szinten elemezze, és megismertesse a hallgatókat a világtörténelem összefüggéseivel. A kurzus az 1500-es évektől, a modern korig elemzi és ismerteti a történelmi eseményeket, politikai, társadalmi folyamatokat és a mögöttük megbúvó ideológiai irányzatokat is. Ezen felül, a kurzus azt hivatott elérni, hogy a hallgatók egységben tudják elemezni a világ más – más földrajzi helyszínein végbement folyamatokat, és komplex rendszerbe lássák a nemzetiközi történettudományi fejlődésének egyes szakaszat is, tudománytörténeti szempontból.

Kötelező és ajánlott irodalom:

Kötelező irodalom:

Buchanan, Andrew; Epstein, Catherine A, World War II in Global Perspective, 1931 – 1953: A Short History, Wiley and Sons. 2019.

Jerry H. Bentley, Sanjay Subrahmanyam, Merry E. Wiesner-Hanks, The Cambridge World History: Volume 6, The Construction of a Global World, 1400 – 1800. Cambridge University Press. 2018.

Jorge Caanizares-Esguerra, The Atlantic in Global History, 1500 – 2000. Routledge. 2017.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

- globális folyamatook átfogó ismerete

b) képességei